İstanbul Kız Lisesi'nin 1955 yılı mezunları Moda Deniz Kulübü'nde
 Cenay Toprakkaya

İstanbul Kız Lisesi’nin 1955 yılı mezunları Moda Deniz Kulübü’nde

İstanbul Kız Lisesi’nin 1955 yılı mezunları Moda Deniz Kulübü’nde
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Moda Deniz Kulübü, çoğunluğu üyeleri arasında bulunan İstanbul Kız Lisesi’nin 1955 yılı mezunlarının buluşmasına ev sahipliği yaptı. Aralarından bazılarının da doğum günü olan etkinlikte, günümüzden 65 yıl öncesinin İstanbul’u ve dostlukları konuşuldu.

İstanbul Cağaloğlu’nda bulunan ve kuruluşu 1850 yılına dayanan, günümüzde ise halen kullanımda olan binası tarihi akış içerisinde sırasıyla Mekteb-i Mülkiye-i Şahane, İstanbul Ennas (Kızlar) Sultanisi, Bezmialem Sultanisi, İstanbul Kız Lisesi olarak kullanılmıştı. Buluşmada okul yılları ve bina ile ilgili anılarını tekrar yaşayan grup, “Yıllara meydan okumak buna denir” mesajı verdi.

PROF. DR. DENİZ ÜLKE’NİN ANNESİ DE MEZUNLAR ARASINDA…

İstanbul Kız Lisesi 1955 yılı mezunlarının buluşmasına, Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan’ın annesi Şükran Kaynak da katıldı. Etkinliğe kızının yazdığı ve geçtiğimiz günlerde yayımlanmasıyla büyük yankı uyandıran kitabı Duvar’ı da getirip hediye etmesi, üyeler tarafından coşkuyla karşılandı. Arıboğan’ın Duvar adını verdiği kitabına göz attığımızda, tarihin geri dönüşü ve yeniden duvarlarla örülmeye başlayan dünyamıza ışık tuttuğunu gördük.

“HAYATLARIMIZIN SONUNA KADAR SÜRDÜRECEĞİZ”

Günümüzden tam 62 yıl önce mezun oldukları İstanbul Kız Lisesi’nin anılarını yaşatmak adına her yıl en az iki defa bir araya gelen mezunlar, bu buluşmalar sayesinde o güzel yıllara geri gittiklerini, bu nedenle çok memnun olduklarını, hayatlarının sonuna kadar etkinliklerini sürdürüceklerini ilettiler.

İstanbul Kız Lisesi

Aynı zamanda efsane Milli İstihbarat Teşkilatı yöneticilerinden Mahir Kaynak’ın eşi de olan Şükran Kaynak, kızı Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan’ın kitabını arkadaşlarına hediye olarak getirdi…

Istanbul Kız Lisesi

Moda Deniz Kulübü’nde bir araya gelen İstanbul Kız Lisesi’nin 1955 yılı mezunları arasında şu isimler yer aldı: Olcay Kolçak, Bingül Tezer, Ayla Baltacı, Tören Kafkas, Güneş Çehreli, Şükran Kaynak, Işıl Olcay, Perihan Çiftin Özdabak, Bengül Karaahmetoğlu ve Pınar Çakmak…

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir