Kadıköy güzel simalarından birini daha yitirdi
 Sertaç Kayserilioğlu

Kadıköy güzel simalarından birini daha yitirdi

Kadıköy güzel simalarından birini daha yitirdi
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Türkiye 1933 Güzellik Kraliçesi Nazire Hanım’ın kızı Selmin Dümer Çeltik, kalp rahatsızlığı sebebiyle yaşamını yitirdi. 31 Ocak Perşembe günü öğle namazı sonrasında Moda Camisi’nden geleceğe uğurlanan Çeltik’in naaşı Sahrayıcedit Mezarlığı’na defnedildi. Moda’nın saygın simalarından olan Selmin Dümer Çeltik’in ani kaybı, eski Kadıköylüler arasında büyük bir üzüntü yarattı.

Kadıköy’ün 68 kuşağı simalarından Dr. R. Sertaç Kayserilioğlu, konu ile ilgili Kadıköy Life Dergisi’ne yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “Bir gün muayenehanemde telefonum çaldı. Telefondaki ses; ‘Sertaç bey merhaba, geçen ay bir mecmuada ‘Türkiye’nin İlk Güzellik Kraliçeleri’ konulu yazınız eşliğinde, koleksiyonunuzdan yayınladığınız konuya ilişkin eski fotoğrafları gördüm. Ben, o fotoğraflar içinde yer alan 1933 Türkiye Güzeli Nazire Hanım’ın kızıyım. Arşivinizde konu ile ilgili eksik fotoğraflar var ise size yardımcı olabilirim’ diyerek, konuya gösterdiği hassasiyet kadar, çevresine kendi iç dünyasından aynı güzellikleri olabildiğince yansıtmış bu arkadaşımızı erken kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz.”

Selmin Dümer Çeltik
BÜTÜN MODA YASTA…

Cenazede Selmin Dümer Çeltik’i yalnız bırakmayanlar arasında, çocukluk arkadaşı sanatçı Uğur Akdora da vardı. Arkadaşının çocuk yaştan bu yana Modalı olduğunu belirten Akdora; “Bugün bütün Moda yasta. Selmin her zaman Moda’da yaşadı. Bu kalabalık sadece onu sevdiği için burada. Ölüm haberi dün geldi, o zamandan bu yana hepimiz yastayız. Çünkü Selmin, hiçbir zaman kimseyi kırmış biri değil. Zorluklarla geçen bir hayatı oldu. Ona rağmen her zaman gülen, şarkılar söyleyen ve hiç kimseyi üzmeyen biriydi. Neşeliydi ve her daim gözlerinin için gülerdi” şeklinde konuştu.

Hayat arkadaşını kaybetmenin derin üzüntüsü içerisinde olan Temel Çeltik, cenaze alanında taziyeleri kabul etti…
1933 Türkiye Güzeli Nazire Hanım (soldan üçüncü, siyah tayyör ve şapkalı), Avrupa Güzelleri ve İspanya Cumhurbaşkanı Famaro ile birlikte… Madrid, 1933. (Selmin Dümer Çeltik arşivi)
1933 Türkiye Güzeli Nazire (Saffet) Hanım… (R. Sertaç Kayserilioğlu Koleksiyonu)
Nazire Hanım’ın kızı Selmin Dümer Çeltik…
Bunu paylaş:
 • 1.2K
 •  
 •  
 •  
 •  
 •   
 •   
 •  

One Response to Kadıköy güzel simalarından birini daha yitirdi

 1. Uğur Akdora Ocak 31, 2019 at 5:28 pm

  Hâlâ inanmadığım, inanmak istemediğim için olacak, cenazeye katılanların yüzündeki sahici ve derin kederin fotoğraflara yansımasını, Selmin’ in tabutunu, onun ayak ucunda dua edişimi görünce bir kez daha yıkıldım..

  Bu güzel yazı için teşekkür ederim.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir