Kadıköy Sanatçılar Sokağı ve Ali Suavi...
 Kadir Toprakkaya

Kadıköy Sanatçılar Sokağı ve Ali Suavi…

Kadıköy Sanatçılar Sokağı ve Ali Suavi…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy’de sanata ve tarihe dair ne varsa iç içe yaşıyoruz. Hemen her gün dolaştığımız Kadıköy sokaklarında; ya bir kültür merkezi karşımıza çıkıyor ve kendimizi bir sanatsal etkinliğin içinde buluyoruz, ya da tarihi bir yapı veya tarihi bir kişilik bizi geçmişe doğru bir yolculuğa çıkarıyor.

Bazen de içimizi sızlatan görüntüler yok değil… Kadıköy Belediyesi’nin duyarlılığı, içimizi sızlatan bazı görüntülerin kurtarılması yönünde bizi umutlandırıyor. Yoğun koşuşturma içersinde bazı yapıların, anıtların farkında olmadan önünden geçip gidiyoruz.

Özellikle haftasonları çokça kişinin uğrak yeri Sanatçılar Sokağı ve Nazım Hikmet Kültür Merkezi… Sanatçılar Sokağı’nın girişindeki Ali Suavi büstünün önünde her gün Kadıköylüler fotoğraf çekiyor, önünde oturuyor. Peki, Ali Suavi kim?..

Okulda inkılâp tarihi dersinde Çırağan Baskını konusu işlendiğinde, öğrencilerime Ali Suavi hakkında bilgiler de veriyorum. Bunu okurlarla paylaşmak istedim…

Ali Suavi, 8 Aralık 1939 yılında İstanbul’da doğan Osmanlı düşünürü ve yazarıdır. II. Abdühamit’e karşı giriştiği başarısız darbe girişimi ile tanınmıştır. Osmanlı Devleti’nin siyasi ve sosyal sıkıntılarına çözüm bulmak için kafa yorumu ve İslam’ı referans olarak almıştır. Bir süre Galatasaray Sultanisi’nde müdürlük yapmıştır. Daha sonra örgütlediği birkaç yüz kişi ile Çırağan Sarayı’nı basarak, V. Murat’ı tahta geçirmek istemiştir. Ancak bu girişimi sırasında öldürülmüştür.

Ali Suavi, Fransız filozoflarından büyük oranda etkilenmiştir. Paris’te bulunduğu zamanlar kısa bir süre “La Republique” adında bir gazete çıkarmıştır. Bu gazetede halk topluluklarının bir araya gelerek, taleplerini hükümete özgürce sunabilecekleri bir sistem tasvir etmiştir. Genç Osmanlılar arasında yazılarında dini konulara en çok yer veren yazardır. Ali Suavi’nin kaleme aldığı kitapların sayısı 127’dir. Çoğu basılmamış, bir kısmı kaybolmuştur. Bugün 14 kitabı ile 4 tercümesi mevcuttur. En çok bilinen eserleri “Kampüs-ül Ulum vel-Maarif”, “Ali Paşa’nın Siyaseti”, “Hukuk-üş Şevarı” ve “Hive Hanlığı”dır.


Bunu paylaş:
  • 1
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir