Kadıköy'de 19 Mayıs coşkusu
 Cenay Toprakkaya

Kadıköy’de 19 Mayıs coşkusu

Kadıköy’de 19 Mayıs coşkusu
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gençliğe armağanı 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, Kadıköy’de coşkuyla kutlanarak renkli görüntülere sahne oldu.

Kutlamalar, sabah 09.00’da Kadıköy Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreniyle başladı. Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Kadıköy Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Tarkan Mercü, Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Sadık Aslan ve CHP Kadıköy İlçe Başkanı Ali Narin’in katıldığı törende; spor kulüpleri, siyasi parti temsilcilikleri, Kadıköylü muhtarlar, dernek, vakıf ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Çelenk sunma töreninin ardından İstiklal Marşı okundu; Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunuldu.

ATATÜRK PARKI’NDA GENÇLİK ŞÖLENİ..

Kadıköy Belediyesi’nin Kalamış Atatürk Parkı’nda düzenlediği 19 Mayıs Gençlik Şöleni ise, saat 11.00’de bisiklet turuyla başladı. Yoğun katılımın gözlendiği etkinliklerde her yaştan Kadıköylü, bayram coşkusunu Atatürk Parkı’nda yaşadı. Bisiklet turunun başlama işaretini Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu verdi. Nuhoğlu, burada yaptığı konuşmada “Ulusların tarihlerinde önemli günler vardır. Bugün, Mustafa Kemal Atatürk’ün ulusal kurtuluş mücadelesini başlattığı gün. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızı kutluyorum” dedi.

KADIKÖY SOKAKLARINI AY YILDIZLI BALON VE BAYRAKLARLA GEÇTİLER…

Yaklaşık 12 kilometrelik parkurda gerçekleşen bisiklet turuna katılanlara ay yıldızlı tişörtler ve bandanalar (buff) dağıtılırken, yüzlerce bisikletli iki saat devam eden turda Kadıköy sokaklarını ay yıldızlı balon ve bayraklarla geçti. Cam ve balkonlara çıkan Kadıköylüler, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı için pedallayan bisikletlileri selamladı. Şehrin asi çocukları kaykaycılar da 19 Mayıs’ı kutlamak için Kalamış’taydı. Düzenlenen gösteri yarışları oldukça ilgi çekti.

DENİZCİLERDEN BORU TRAMPET PERFORMANSI…

Saat 12.00’de Piri Reis Üniversitesi’nin Boru Trampet takımının performansı da görülmeye değer etkinliklerden biriydi. Saatler 13.00’ü gösterdiğinde, Kalamış Atatürk Parkı’nda bulunan halı sahalarda oyun ve yarışma alanları açıldı. Birçok turnuvanın gerçekleştiği alan, saat 18.00’e dek açık kaldı.

KALAMIŞ’TA KARNAVAL HAVASI…

Saat 13:00 itibariyle başlayan alan etkinlikleri, Kalamış Atatürk Parkı’nda adeta bir karnaval havası oluşturdu. DJ eşliğinde müziklerle salto trambolin, çubuk çekme, air hockey, langırt, rodeo oyun makinesi, basket makinesi, tırmanma duvarı gibi birçok etkinlikten faydalanan onlarca genç ve çocuk, renkli görüntülere imza attı. Özellikle havalar ısınınca parkların vazgeçilmez aktivitelerdinden biri haline gelen frizbi de etkinlikte dikkat çekti. Caddebostan Olympics frizbi gösteri maçı ilgiyle izlenirken, Beşiktaş Belediyesi’nin düzenlediği bir yarışmada galip gelen folklor ekibi de Ege danslarını Kadıköylülere sergiledi.

KADIKÖY’ÜN LEYDİLERİ BÜYÜLEDİ…

Kontrollü saldırı oyunu olarak bilinen rugby de Kalamış Atatürk Parkı’nda kendine yer buldu. Sadece 10 takımın bulunduğu “kadın rugby” alanında mücadele eden Kadıköy Ladies Rugby Takımı, iki takıma ayrılarak aralarında gösteri maçı düzenledi. Birçok katılımcı ilk defa rugby maçını Kalamış Atatürk Parkı’nda izleme şansını buldu.

VOLEYBOLDA İSTANBUL ŞAMPİYONLARI BELİRLENDİ…

Liselerarası Voleybol Türkiye Şampiyonluğu’nun İstanbul ayağının finali de Kalamış Atatürk Parkı’ndaydı. Final mücadelesinde kızlarda İstanbul Kadıköy Lisesi ve Kartal Köy Hizmetleri Lisesi mücadele ederken, şampiyon İstanbul Kadıköy Lisesi oldu. Erkeklerde ise Celal Aras Anadolu Lisesi, Fahrettin Kerim Gökay Anadolu Lisesi’ni mağlup ederek şampiyonluğa hak kazandı.

Melek mosso

MELEK MOSSO VE FATMA TURGUT’A YOĞUN İLGİ…

Kadıköy Belediyesi tarafından düzenlenen 19 Mayıs Gençlik Şöleni, akşam Melek Mosso ve Fatma Turgut konseriyle sürdü. Kalamış Atatürk Parkı’nda gerçekleşen konsere ilgi büyüktü.

19 Mayıs

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gençliğe armağanı 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, Kadıköy’de coşkuyla kutlanarak renkli görüntülere sahne oldu…

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir