Kadıköy'de tarihe geçen olay!
 Haber Merkezi

Kadıköy’de tarihe geçen olay!

Kadıköy’de tarihe geçen olay!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Engelli vatandaşlarımızın günlük hayatta karşılaştığı zorluklar bitmek tükenmek bilmiyor. Bir de yer yer mağdur durumda bırakan “kraldan çok kralcıların” uygunsuz tavırları eklenince, ortaya üzücü manzaralar çıkabiliyor. Söğütlüçeşme’de görme engelli bir kadın vatandaşın, rehber köpeği ile metrobüse alınmaması sonrası yolcu Onur Yarar’ın örnek tavrı, zor anlarda dik durmamız gerektiğinin açık örneği ve dipnot; kazanan engelli vatandaşımız oldu!

Metrobüs güvenlik görevlilerinin “Köpekle metrobüse binemezsiniz” ısrarı üzerine zor durumda kaldığını gördüğü engelli vatandaşa yardım etmek isteyen yolcu Onur Yarar, randevusuna geç kalacağını bile bile yetkililere mevcut durumu anlatmaya çalıştı.

REHBER KÖPEKLE METROBÜSE GİRMESİNİ ENGELLEDİLER…

Havaalanlarında bile rehber köpeklerin alındığını, uygulamanın güvenlik görevlileri tarafından bilinmediğini öne süren Onur Yarar, engelli kadına yardımcı olmak için dişini tırnağına taktı. Yarım saatten uzun bir süre Beyaz Masa, İETT ve güvenlik şirketi arasında bilgilendirme trafiği yaşandığını belirten Yarar, sonunda izin verilmesi gerektiği yönünde bilgi geçilmesiyle birlikte rahat nefes aldı.

İZİN VERİLDİ AMA, GERİYE UTANÇ DOLU MANZARA KALDI…

Sonuç olarak rehber köpeğin, görme engelli kadın ile birlikte metrobüse binmesi gerektiği ortaya çıktı ve izin verildi. Ancak bu anlaşmazlıktan ve engellemeden geriye, onuru kırılan engelli kadınının yaşadığı stres ve güvenlik görevlilerine yönelik Türkiye gerçeği kaldı.

VATANDAŞLARDAN BÜYÜK TEPKİ…

Onur Yarar’ın sosyal medya üzerinden açıkladığı olay ve duyuruda 1.000’in üzerinde yorum ve onbinlerce beğeni desteği, dalga dalga tüm Türkiye’ye yayıldı. Vatandaşlar gerek güvenlik görevlilerin, gerekse de diğer yetkililerin daha bilgili ve nezaketli olabilmeleri yönünde çağrı yaptı. Yaşanan örnek olayın, benzer birçok vakaya emsal teşkil edeceği belirtiliyor.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir