Kadıköy'de tiyatrolar komşularıyla buluştu
 Cenay Toprakkaya

Kadıköy’de tiyatrolar komşularıyla buluştu

Kadıköy’de tiyatrolar komşularıyla buluştu
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

“Her mahalleye bir tiyatro, her tiyatroya bir mahalle” sloganıyla faaliyet gösteren Kadıköy Tiyatrolar Platformu’nun, Kadıköy Belediyesi ile birlikte gerçekleştirdiği “Benim Komşum Tiyatro” projesinin ilk dönemi sona erdi. Kadıköy’ün 15 mahallesini kapsayan 12 tiyatro grubunun ortaklaşa yürüttüğü çalışmada hem tiyatrolar komşularıyla buluştu, hem de komşular iyi birer izleyici olmanın inceliklerini ve tiyatronun mutfağını öğrendi.

6 Şubat 2017 tarihinde başlayan projede toplam 12 tiyatro ve 15 mahallede tiyatro sanatı, sahne, makyaj, tasarım ile ilgili seminer ve atölyeler yapılmıştı. Makyaj ustaları, tiyatro oyuncuları, kostümcülerin tiyatroya ilgi duyan herkesle bir araya geldiği ve haftada iki gün olan buluşmalar tam dört ay sürdü. Tüm seminer, atölye ve oyunların ücretsiz olduğu proje kapsamında 128 kişiye, Kadıköy Belediyesi Gençlik Sanat Merkezi’nde düzenlenen törende katılım belgesi verildi.

kadıköy'de tiyatrolar komşularıyla buluştu

YEREL YÖNETİMLER VE TİYATROLAR ARASINDAKİ DAYANIŞMAYA ÖRNEK…

Törende konuşan Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı Keriman Nalbant, yerel yönetim ve tiyatrolar arasında kurulan dayanışma ilişkisinin nasıl iyi sonuçlar verdiğinin görüldüğünü belirterek; “Kadıköy Belediyesi olarak kültür ve sanat faaliyetlerinden tüm Kadıköylülerin faydalanmasını istiyoruz. Biliyoruz ki tiyatrolar da daha fazla izleyiciyle buluşmak istiyor. Bu ortak amacı oluşturan Benim Komşum Tiyatro Projesi de ilk günden beri ‘Mahalleler tiyatro öğreniyor, tiyatrolar mahallelerle tanışıyor’ sloganıyla daha fazla Kadıköylüye ulaştı. Sahnesi olan ya da olmayan 62 tiyatro kurumu, komşuları Kadıköylülerle hem iletişimlerini kuvvetlendirdiler, hem de Kadıköy’ün kültür-sanat politikasının gelişiminde destek oldular. Bu projede emeği olan herkese Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu adına teşekkür ediyorum” dedi.

Kadıköy Tiyatrolar Platformu

SANATIN BİRLEŞTİRİCİ GÜCÜNE VURGU…

Kadıköy Tiyatrolar Platformu adına konuşan Öykü Sahne’den Sertaç Ayvaz ise şunları ifade etti: “Sanatın birleştirici gücünün önemi, her geçen gün daha da ortaya çıkıyor. Sanat, her geçen gün ‘olmazsa olmaz’ oluyor. Bu noktada, insanlığın en eski sanatlarından olan tiyatronun önemli bir toplumsal görevi ve işlevi var. Daha çok kişiye ulaşma çabamız, daha çok dost oluşturma çabamız var. İşte bu noktada ‘Benim Komşum Tiyatro’ daha da önemli hale geliyor. Tiyatro sanatını semtimizde perçinliyorsak, başka il ve ilçelerde de model olursa ne mutlu bize. Projeye katılan tüm tiyatrolara, katkıları ve ilgilerinden dolayı Kadıköy Belediye Başkanı’na, Kadıköy Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’ne ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

kadıköy'de tiyatrolar komşularıyla buluştu

Kadıköy'de tiyatrolar komşularıyla buluştu

“Benim Komşum Tiyatro” projesi kapsamında Kadıköy’de tiyatrolar komşularıyla buluştu, komşular da iyi birer izleyici olmanın inceliklerini ve tiyatronun mutfağını öğrendi…

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir