Kadıköylü Mehmet Tanju Akerman anıldı
 Nusret Karaca

Kadıköylü Mehmet Tanju Akerman anıldı

Kadıköylü Mehmet Tanju Akerman anıldı
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Bir İstanbul beyefendisiydi Kadıköylü Mehmet Tanju Akerman… 58 kitap, sayısız yazı ve makale, radyo programı, etkinlik… Yıllardır kültür merkezi ve okul sahnelerinde birçok etkinlikte birlikte olduk. “Şiir Yaşamın İçinde”, “İstanbul ve Şiir”, “Senin Yerin Yüreğim”, “İstanbul ve Haliç” başlıklı etkinlikler, Kadıköy Kız Lisesi’nde (Şimdiki İstanbul Kadıköy Lisesi) gerçekleştirilen birçok programda yer almış, öğrencilerimizin sevgi ve saygısını kazanmıştı.

Biz de kendisini 2015-2016 Eğitim ve Öğretim Dönemi 19. Geleneksel Kitap Şenliği’nde onur konuğu seçmiştik. Kütüphanede açılışı yapmış, konferans salonunda da okul müdürü Mustafa Yavuz’un elinden plaketini almıştı. Akerman ağabeyim, Sanat Dergisi’nde de birçok yetenekli gence sayfa ayırmış, onların gelişmelerine katkı sağlamıştı. 12 Ağustos 2016 günü son kez buluşmuşuz demek ki, son fotoğrafını da ben çekmişim. Nasıl da hiç itiraz etmeden gülümsedi objektifime…

SEVENLERİ YALNIZ BIRAKMADI…

Caddebostan Kültür Merkezi ve İstanbul Kadıköy Lisesi’nde benim onu anmalarım dışında, 24 Ağustos 2016 günü hastanede vefat eden ve 25 Ağustos’ta toprağa verilen Mehmet Tanju Akerman için, 27 Ağustos 2017 Pazar günü Karacaahmet Mezarlığı’nda ailesinin girişimiyle bir anma programı düzenlendi. Etkinliğe Akerman’ın ailesi ve akrabaları, yakın dostları, sevenleri, Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) üyesi yazar-şairler ile sanatçı ve sanatseverlerden bir grup katıldı. TYS Başkanı Mustafa Köz’ün bir konuşma yaptığı ve şair-öğretim görevlisi Mehrizat’ın Akerman’ın şiirlerini okuduğu anma programında Kuran-ı Kerim okundu, dualar edildi, ruhuna ikramlar yapıldı, ayrıca “Akdeniz Kirlenmesi” adlı eseri dağıtıldı.

Mehmet Tanju Akerman

*     *     *     *     *     *

Kirlenen denizde
İkiye ayrıldı insanlık
Akdenize gömülen
Afrika’dan Orta Doğu’dan
Çocuk, kadın, adam
Son çırpınışta
Kaba dalgaya doğru
Susmak ne anlam taşırsa
Tuzağı kuran dünya
Tüm açgözlülüğüyle
Kural tanımadan

(M. Tanju Akerman’ın Akdeniz Kirlenmesi adlı şiirinden bir bölüm)

Mehmet Tanju Akerman

Mehmet Tanju Akerman

Bir İstanbul beyefendisiydi Kadıköylü Mehmet Tanju Akerman… 58 kitap, sayısız yazı ve makale, radyo programı, etkinlik…

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir