Kadıköylü öğretmenden örnek proje: Engelsiz Gençlik
 Cenay Toprakkaya

Kadıköylü öğretmenden örnek proje: Engelsiz Gençlik

Kadıköylü öğretmenden örnek proje: Engelsiz Gençlik
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy’ün 85 yıllık köklü eğitim kurumu Melahat Şefizade Ortaokulu’nda görevli rehber öğretmen Gülay Köroğlu, örnek bir sosyal sorumluluk projesine imza attı. Engelli bireylerin okulda ve toplumda kabulü ile engelli bireyler için yapılabileceklere ışık tutmak amacıyla 18 öğrencinin katılımıyla hayata geçirilen “Engelsiz Gençlik” adlı proje kapsamında hazırlanan tiyatro gösterisi, 10 Mayıs Perşembe günü saat 13:00’de Fikirtepe Münevver Şefik Fergar İlkokulu’nun konferans salonunda halka açık olarak gerçekleştirilecek.

Gülay Köroğlu, her yıl okula yeni başlayan öğrencilere ve farklı bir okula sunularak devam ettirilmesini düşündüğü “Engelsiz Gençlik” projesine ilişkin Kadıköy Life Dergisi’ne yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Gösteri, iki öğrencimizin işaret diliyle, bir öğrencimizin de sözel olarak aynı anda ‘Merhaba, hoş geldiniz’ ifadeleriyle başlıyor. Görme engelli bireyi canlandıran öğrencimiz melodika çalarken, omurilik felçlisini canlandıran tekerlekli sandalyeli öğrencimiz sahnede yerini alıyor. Melodika çalmayı bitiren öğrencimiz, beyaz bastonu kullanarak sahneden ayrılıyor. Metin, drama olarak diğer öğrencilerimizce canlandırılıyor. Canlandırma sonrasında arka planda fotoğraflar eşliğinde engelliler için yapılabilecekler anlatılıyor. İşaret diliyle ‘Meleklerin Sözü Var’ şarkısı ifade edilerek, gösteri sonlandırılıyor. Tüm Kadıköylüleri gösterimize bekliyoruz.”

Engelsiz Gençlik

BİRÇOK ÖZGÜN YÖNÜYLE DİKKAT ÇEKİYOR…

Projenin birçok özgün yönünün olduğuna dikkat çeken Köroğlu, tiyatro gösterisi için uzun süre hazırlandıklarını, projeyi tiyatrolaştırıp drama, işaret diliyle ifade edilen şarkı, ışık tasarımı, tekerlekli sandalye, beyaz baston, fotoğraflar ile zenginleştirerek, etkisini arttırmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Bunu paylaş:
  • 157
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir