Kadıköylülere Evde Temizlik Hizmeti
 Cenay Toprakkaya

Kadıköylülere “Evde Temizlik” hizmeti

Kadıköylülere “Evde Temizlik” hizmeti
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy Belediyesi; engelli, yaşlı veya kronik sağlık sorunu olan ilçe sakinleri için “Evde Temizlik” hizmeti başlattı. Kadıköylülerin ücretsiz olarak yararlandığı hizmet; görevlilere hijyen koşulları, hizmet verecekleri kesimin özellikleri ve iletişim konusunda eğitim verildikten sonra Kasım ayı itibariyle başladı.

Sosyal Destek Müdürlüğü’ne bağlı dört kişilik ekip, önceden randevu alınan evlere gidip tüm temizliğini yapıyor; camlar siliniyor, mutfak-banyo yıkanıyor, yerler koltuklar temizleniyor, ortalık toparlanıp çöpler atılıyor. Tüm malzemelerini belediye görevlileri getiriyor, birkaç saat içinde ev temizleniyor. Kasım ayında başlayan hizmetten şu anda her ay 48 hane yararlanıyor.

evde temizlik hizmeti

EVİM ÇİÇEK GİBİ OLDU…

100 yıllık ömrünün neredeyse 40 yılını Hasanpaşa’daki küçük evinde geçiren Şerife Gök, Kadıköy Belediyesi’nin “Evde Temizlik” hizmetinden faydalanan Kadıköylülerden biri. Dört kişilik ekip tarafından evinin tüm temizliği yapılan, camları silinen ve çöpleri atılan Gök, temizlik sonrası duygularını şöyle ifade etti: “Kızlarım sağolsunlar her hafta geliyor, temizliğimi yemeğimi yapıyorlar. Bana çok iyi bakıyorlar ama onlar da artık yaşlı, çok yoruluyorlar. Belediyenin beni hatırlaması çok mutlu etti. Evim çiçek gibi oldu. İnşallah hep gelirler, beni unutmazlar.”

KİMLER FAYDALANABİLİR?

– Evde Temizlik Hizmeti; yaşa bağlı sağlık sorunları, fiziksel güçsüzlük ya da ekonomik yetersizlikler nedeniyle hanenin hijyen koşullarını sağlamakta desteğe ihtiyacı olan 65 yaş üstü yalnız yaşayan bireyler ve çiftler, engeli ya da kronik sağlık sorunu olan yalnız yaşayan bireyler veya çiftlere veriliyor.

– Hizmetten yararlanacak evler; sosyal servis meslek elemanlarınca ikamet adreslerinde yapılan sosyal inceleme sırasında desteğe ihtiyacı olduğu tespit edilen bireyler arasından seçiliyor.

– İncelemede bireyin fiziksel, psiko-sosyal, sağlık durumu, hanenin hijyen ve temizlik koşullarını sağlamada desteğe olan ihtiyaç derecesi, hanenin hijyen koşulları vb. gibi) değerlendirilip, her bir birey hakkında içinde bulunduğu koşula göre karar veriliyor.

– Evde Temizlik Hizmeti için, Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü Sosyal Servis birimine (0216) 542 50 00 numaralı telefonlardan ulaşılıp, ayrıntılı bilgi alınabilir.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir