Kadıköy'ün çimleriyle gelen mutluluk
 Haber Merkezi

Kadıköy’ün çimleriyle gelen mutluluk

Kadıköy’ün çimleriyle gelen mutluluk
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Dört bir yanı betonla çevrili Kadıköy’de bir tutam çim, mutluluğun ta kendisi artık… İnsanların da, hayvanların da elektriğini atıp doğa ile bütünleşmeye çalıştığı çimler tüm yükü kaldırıyor ve bir dipnot; bilinenin aksine çimlere basmak zarar vermiyor, daha da gürleşmesini sağlıyor!

Kimi zaman babaların bebek arabasını bir beşik gibi sallayarak minik çocuğu uyutmaya çalıştığı, bazen de sokak köpeklerinin kuş tüyü yatakta uyurmuşçasına haz aldığı ve güneşlendiği Kadıköy sahilleri, yaz aylarında haftanın her günü, gece-gündüz yoğun ilgi görüyor.

Kadıköy'ün çimleriyle gelen mutluluk

DOĞAYLA BÜTÜNLEŞMENİN YEŞİL ÖRTÜSÜ, ÇİMLER…

Moda’dan Caddebostan’a, Erenköy’den Bostancı’ya kadar Kadıköy sahillerinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından periyodik bakımlarla sağlıklı çimlerin yeşermesi sağlanıyor. Uzun yıllardır İstanbul genelinde hakim olan “Çimlere basmayınız” tabelaları ise, çoğu yerde yanlış bir algı oluşmasını beraberinde getiriyor.

Kadıköy'ün çimleriyle gelen mutluluk

ÇİMİN ÜZERİNE BASILABİLİR…

Çimlerin, ekildiği ve gürleştiği ilk dönem dışında üzerine basılması değil zararı, daha da gürleşmesini sağlayabiliyor. Birçok peyzaj çalışmasında çimin kalitesi ve çimlenme oranına göre, 50-150 kilogramlık silindirle üzerinden geçilerek köklerin hava alması engellenip, gür çıkması sağlanıyor. Ancak bu, sahillerde çimlerin üzerinde her türlü tahribatın verilebileceği anlamına gelmiyor. Çimlere mangal ateşi atmak, masa ayakları ve kazıklar çakmak, asitli içecekleri dökmek, krampon gibi ayakkabılar ile üzerinde zıplamak gibi birçok davranış biçimi, uzun uğraşlar sonucu yeşillendirilen sahillerde manzaraları tersine çevirebiliyor.

Kadıköy'ün çimleriyle gelen mutluluk

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir