Kadıköy'ün incisi; İnci Pastanesi
 Reha Kadak

Kadıköy’ün “İnci”si

Kadıköy’ün “İnci”si
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy, yani tarihte anılan adıyla Körler Ülkesi, cumhuriyetimizin gözleri açık ve aydınlık insanlarına ev sahipliği yapar. Bununla da kalmaz, hem mideye hem de gözlere aynı anda hitap eden birçok lezzet durağının da önem arz eden bölgesidir. Eski ve geleneksel fırınlar ile pastanelerimiz ise bölgenin başrolündedir. Azımsanmayacak kadar da Avrupa’daki fırınlar kadar iyidirler.

Bahariye Caddesi’nden Moda’ya doğru ilerlerken yolun sol tarafında, 1958 yılından beri bu bölgenin incisi olan İnci Pastanesi, hem göze hem de mideye hitap ediyor. Pastanenin sahibi ve ustası, hâlâ işinin başındaki Tevfik Amca (Tevfik Kaba), 12 yaşından beri bu mesleğin içinde. İlk ustası da abisi… Kasımpaşa’da başlayan serüvenleri, Karagümrük’te devam ettikten sonra 1958 yılında Kadıköy’de şimdiki yerlerine demir atarlar. O günden bu yana da Tevfik Amca dümeni devralır.

Kadıköy inci pastanesi

“PASTANECİLİK ZOR İŞ”

Tevfik Amca; “İşinin başında olmazsan olmaz. Pastanecilik zor iş, hele ki 1958 yılından beridir aynı yerindeysen, en az 50 yıllık müşterilerin hâlâ geliyorsa, onlara ilk günkü lezzeti, güleryüzü sunman gerekli ve yeni müşterilerine de aynı özeni göstermelisin” diyor. Tevfik Kaba, işini sevgiyle yapan eski esnaflardan. Müşterisiyle yakın teması seven, onlarla konuşan, Kadıköy için önemli bir simge.

Kadıköy

TÜM ÜRÜNLER TAZE VE LEZİZ…

İnci Pastanesi, haftanın her günü ve günün her saati tıka basa dolu. Özellikle hafta sonları Moda’ya kahvaltı yapmaya gidenlerin uğrak yerlerinin başında. Buradaki tüm ürünler taze olmakla birlikte oldukça da leziz. Özellikle elde açtıkları hamurdan yaptıkları ıspanaklı böreği mutlaka denenmeli, bu böreğin peynirli ve patatesli çeşidi de mevcut. Ayrıca, bir diğer tuzlu ürün cevizli-dereotlu poğaçası, tuzlu keki de buranın özel ürünlerinden.

Kadıköy

ALMAN PASTASI VE STRUDEL TATLISI…

Ancak, en çok sevdiğimiz iki özel ürünü sona bırakıyoruz. Kahvenin yanında İnci’den başka hiçbir pastanede bu kadar yumuşak, taze ve harikulade bir kremasıyla bulamayacağınız Alman Pastası ve de ancak Avusturya’da bu kadar güzelini yiyebileceğimiz Strudel tatlısını alarak, buradaki rutin kapanışımızı yapıyoruz. Fakat mekânın diğer müdavimleri; acıbadem kurabiyesi, ekler, kuru pasta ve kurabiye çeşitleri için günün her saatinde bu özel yere sık sık uğruyorlar. Her İnci’den çıkarken Tevfik Amca’nın “güle güle” ikramlarıyla uğurlanırken, eski bir esnafın hâlâ işinin başında olma durumu da size ayrı bir haz veriyor.

Kadıköy

İnci Pastanesi, kendinizi bu lezzetlerden dolayı Kadıköy’de yaşamaktan özel hissettiğiniz bir pastane…

Kadıköy

Bunu paylaş:
  • 1.6K
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir