Milli Saraylar’ın bakımları tamamlanıyor…
 Kadir Toprakkaya

Milli Saraylar’ın bakımları tamamlanıyor…

Milli Saraylar’ın bakımları tamamlanıyor…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Meclis bünyesinde bulunan İstanbul’daki milli saraylarda son 1 yılda önemli bakım, onarım ve restorasyon faaliyetleri gerçekleştirildi.

TBMM’nin 24. Dönem 3. Yasama Yılı Faaliyet Raporu’nda yer alan bilgiye göre; Beylerbeyi Sarayı’na kameralı güvenlik sistemi kuruldu, 2. Hareket Köşkü’nün çatısı restore edildi ve kaplandı. Küçüksu Kasrı Tarihi Bahçesi ile çayır alanı arasındaki Küçüksu Deresi üzerine ahşap köprü yapıldı.

Dolmabahçe Sarayı Dokumahane Binası’nda yangın algılama ve uyarı sistemi kuruldu. Elektrik tesisatı ve aydınlatma sistemi elden geçirilen binanın, mekanik tesisatı da yenilendi. Sultan Abdülmecid bölümünde ise çatı konstrüksiyonu yenilendi. Dolmabahçe Sarayı’nın Kuşluk Bahçesi’ne tuvalet binası yapıldı.

Has Bahçe Kuğulu Havuz çevresinde yağmursuyu drenaj çalışmalarının yüzde 30′u bitirildi. Filiz-i Köşk Restoranı’nın akustik ve çatı yalıtımının gerçekleştirildiği çalışmalar kapsamında, Bezm-i Alem Valide Sultan Camii’nin iç cephesindeki şutuk restorasyonları tamamlandı.

Florya Atatürk Deniz Köşkü giriş iskelesinin yenilendiği çalışmalarla, köşk alanı içinde bulunan idari bina ve güney bina dış cephe boyası ile genel sekreterlik ve yaverlik binasının iç ve dış cepheleri boyandı. Beykoz Kasrı’nın kısmen yıkılan duvarı yeniden yapıldı, rıhtım duvarları güçlendirilerek restore edildi.

Hereke Halı ve İpekli Dokuma Fabrikası’nın “Müze Fabrika”ya dönüştürülmesi proje tasarımının tamamlandığı çalışmalarda, Osmanlı arşivlerinde bulunan jakarlı kumaş kartonları taranarak, sayısal ortamda desen arşivi oluşturuldu. Yıldız Şale Köşkü, Beylerbeyi Sarayı Sarı Köşk, Florya Atatürk Köşkü ve Aynalıkavak Kasrı’ndaki diğer restorasyon çalışmalarına devam ediliyor.

 

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir