Rumeli Göçmenleri'nde Bağımsızlık Günü coşkusu
 Ceyhun Diribaş

Rumeli Göçmenleri’nde Bağımsızlık Günü coşkusu

Rumeli Göçmenleri’nde Bağımsızlık Günü coşkusu
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Anadolu Yakası Rumeli Göçmenleri Derneği, Arnavutluk’un 28 Kasım Bayrak ve Bağımsızlık Günü’nü büyük bir coşkuyla kutladı. Derneğin Merdivenköy’deki merkez binasında gerçekleşen etkinliğe, dernek üyeleri yoğun katılım gösterdi.

Kutlamalar öncesinde Arnavut modacı Stela Skenderaj’ın üç boyutlu ve Arnavut bayraklı kumaş sergisi büyük ilgi gördü. Dünya Rekorlar Kitabı başvurusu yapılacak olan çalışma, sanatçı tarafından dört yılda bitirilmiş. Amerikan saten kumaş üzerine 180 adet mitolojik desenden oluşan üç boyutlu kumaş, Arnavutluk ve insanlık tarihinin çeşitli dönemlerini anlatan hikâyeler barındırıyor. Toplam 45 metrelik kumaşın kullanıldığı eserin eni 4 metre, boyu ise 10 metre civarında.

Dilaver Aşan

FOLKLOR KURSLARI YAKINDA BAŞLIYOR…

Anadolu Yakası Rumeli Göçmenleri Derneği Başkanı Dilaver Aşan, Bayrak ve Bağımsızlık Günü ile ilgili Kadıköy Life Dergisi’ne yaptığı açıklamada bağımsızlığın Arnavutlar için çok önemli olduğunu belirterek, katılımlarından dolayı herkese teşekkür etti. Rumeli kültür ve geleneklerini yaşatmak için öncelikle dernekte dil kursu açtıklarını ifade eden Aşan; “En yakın zamanda da folklor kurslarına başlayacağız. Yeni kurulmuş bir dernek olmamıza rağmen, birçok ülkeden kardeş dernek olmak için teklif geliyor. Bu da bizleri çok memnun ediyor” şeklinde konuştu.

ŞİİR DİNLETİLERİ VE YEREL MÜZİK GÖSTERİLERİ BÜYÜLEDİ…

Konuşmalardan sonra Arnavutça şiir dinletileri ve yerel müzik gösterileri yapıldı. Özellikle Türkiye’de yüksek lisansını yapan oyuncu Kremim Krasniqi’nin Arnavut dilinin korunması ile ilgili dededen bugüne mektupları konu alan gösterisi izleyenleri büyüledi. Dört işilik Grup Basa ise, Arnavutça söyledikleri yerel halk türküleriyle büyük ilgi gördü. Davetlilere Rumelililerin ünlü pırasalı ve ıspanaklı börekleri ikram edildi.

TUĞRUL KİHTİR’DEN SOYDAŞLARINA DESTEK…

Anadolu Yakası Rumeli Göçmenleri Derneği’nin Arnavutluk Bayrak ve Bağımsızlık Günü kutlamasına, Vatan Partisi Kadıköy Belediye Başkan Adayı Opr. Dr. Tuğrul Kihtir de katılım gösterdi. Hekim kimliğinin yanı sıra Balkanlar-Selçuklu tarihçisi de olan Vodinalı (Edessa) Tuğrul Kihtir, etkinlikte imzaladığı kitaplarını Dernek Başkanı Dilaver Aşan’a hediye ederek, “Soydaşlarımızın bu anlamlı gününü canı gönülden kutluyorum” dedi. Kihtir’in; “Balkanlar’ın Osmanlı Tarihi 1352-1913”, “Anadolu’da Bizans Haçlılar ve Selçuklular”, “Selçuklu’dan Osmanlı’ya Bu Toprağın Öyküsü 1000 Yıl”, “Beylikler ve Eserleri Anadolu’nun Beyleri” isimlerinde dört kitabı var.

Anadolu Yakası Rumeli Göçmenleri Derneği

Anadolu Yakası Rumeli Göçmenleri Derneği‘nde kutlanan Arnavutluk Bayrak ve Bağımsızlık Günü’ne, derneğin yönetim kurulu üyeleri de katıldı. Nuh Sav, Talia Pemra Özer, Dilaver Aşan, Ziya Şenkardeş, Gülden Bayraktar, Fahri Tekeşin, Hikmet Çakıcı ve Ali Kurt…

Arnavut moda tasarımcısı Stela Skenderaj’ın üç boyutlu 10 metre uzunluğundaki devasa kumaş sergisi, etkinliğe katılanları büyüledi. İnsanlık tarihinin çeşitli bölümlerinin resmedildiği 180 parçadan oluşan ve zamanı simgeleyen bir kadın manken üzerinden tek parça olarak imal edilen kumaş tasarımının hazırlık çalışması 10 yıl, yapılması da 4 yıl sürmüş. Eser, kendi kategorisinde Dünya Rekorlar Kitabı’na girmek için hazırlanıyor…

Bunu paylaş:
  • 183
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir