Saint-Joseph Lisesi'nden ABD’de büyük başarı
 Kadir Toprakkaya

Saint-Joseph Lisesi’nden ABD’de büyük başarı

Saint-Joseph Lisesi’nden ABD’de büyük başarı
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

İstanbul Saint-Joseph Fransız Lisesi öğrencileri, Amerika Birleşik Devletleri’nde sentetik biyoloji alanında düzenlenen IGEM (International Genetically Engineered Machine) Yarışması’nda bronz madalyaya layık görüldü. Uludağ İçecek’in sponsorluğunda, Acıbadem Üniversitesi’nin desteğiyle dünyanın en prestijli yarışmalarından birinde 342 takım ile mücadele eden Saint-Joseph öğrencileri, RAFI (Revolutionary Approach Fish Infection) projesiyle büyük ilgi çekti.

İstanbul Saint-Joseph Fransız Lisesi, dünya çapındaki başarılarına bir yenisini daha ekledi ve öğrencileriyle Amerika Birleşik Devletleri’nde sentetik biyoloji alanında düzenlenen IGEM Yarışması’nda 342 takım ile yarışarak bronz madalyayı almaya hak kazandı. Uludağ İçecek’in sponsorluğunda, Acıbadem Üniversitesi’nin desteğiyle bir yıl boyunca yarışmaya hazırlanan öğrenciler, balıklardaki enfeksiyonların tedavisinde fajlardan yararlanarak antibiyotik kullanımını azaltmayı amaçlayan RAFI (Revolutionary Approach Fish Infection) projeleriyle bu dereceye layık görüldü.

Saint-Joseph Fransız Lisesi
TÜRKİYE’DEN KATILAN İKİ LİSEDEN BİRİ OLDU…

2003 yılında MIT (Massachussets Institute of Technology) bünyesinde başlatılan, ardından uluslararası bir boyuta taşınarak her yıl düzenlenen IGEM Yarışması’nda Saint-Joseph öğrencileri; Çin’den Almanya’ya, İsveç’ten Hindistan’a kadar birçok takımla mücadele etti. Ağırlıklı olarak üniversite öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşen bu yarışmada İstanbul Saint-Joseph Fransız Lisesi, Türkiye’den katılım gösteren iki liseden, toplamda ise dört eğitim kurumundan biri oldu.

2019 YILINDA HEDEF DAHA BÜYÜK…

Genetik, mikrobiyoloji, moleküler biyoloji, bilgi işlem, kimya gibi birçok disiplini bir araya getiren IGEM Yarışması’na bu yıl sekiz öğrenciden oluşan bir ekiple katılan Saint-Joseph Lisesi, biyosentetik alanındaki çalışmalarını bir üst noktaya taşıyarak 2019 yılında daha büyük bir başarı elde etmeyi planlıyor.

Bunu paylaş:
  • 28
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir