Selamiçeşme Galeri X’de “Ustalara Saygı” Sergisi…
 Kadir Toprakkaya

Selamiçeşme Galeri X’de “Ustalara Saygı” Sergisi…

Selamiçeşme Galeri X’de “Ustalara Saygı” Sergisi…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Sanatseverlere bir güzel haberimiz daha var ki, o da Bağdat Caddesi’nin Selamiçeşme bölümünde bir sanat galerisinin daha hizmete girmiş olması… “Galeri X” adıyla sanata kapılarını açan bu galeri, işi “USTA” ve “SAYGI” kavramlarından yola çıkarak başlattı.

Türk Resim Sanatı’nı dünyaya tanıtan ustalar…

Misyonunun farkında olan Galeri X, bu buluşmaya Türk Resim Sanatı’na yön veren ve bütün dünyada tanınmasına öncü olan ustaları buluşturarak başladı. Pınar Özsoy’un küratörlüğünde 7 Haziran’da kapılarını açan “Ustalara Saygı Resim Sergisi”, Temmuz ayının ilk haftasına kadar izlenebilecek.

Hoca Ali Rıza’dan Eren Eyüboğlu’na…

“Ustalara Saygı” adı altında Kadıköylü sanatseverler ile buluşan sergide, Hoca Ali Rıza’dan Eren Eyüboğlu’na kadar pek çok ustanın eserlerinden örnekleri görebilmek mümkün olacak. İşte o isimlerden bazıları: Bedri Rahmi Eyüboğlu, Cihat Burak, Ercüment Kalmık, Erdal Alantar, Eren Eyüboğlu, Hoca Ali Rıza, Mahmut Cuda, Mustafa Aslıer, Neşet Günal, Orhan Peker, Seniye Fenmen ve Zühtü Müridoğlu…

Sanat çalıştayları, sergiler ve söyleşiler yapılacak…

1998 yılında Harlem – New York’da kurulan ve kurulduğu günden itibaren Türk ve Dünya sanatçılarına evsahipliği yapan Galeri X; sanat tarihçileri, eleştirmenler ve sanatseverler tarafından ilgiyle izlenen bir sanat galerisi olarak bilinmekteydi.

35 yılı aşkın bir süredir orijinal soyut kavramsal resimler, enstelasyonlar ve heykeller üreten galerinin kurucusu Gülsün Erbil, Kadıköy Life’a yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Selamiçeşme’deki eski atölyemi, bundan böyle Galeri X’in yeni mekânı olarak belirledim. Burayı bundan böyle sanat çalıştayları, sergiler ve söyleşilerin yapıldığı bir mekân olarak sanatın ve sanatseverlerin hizmetine sunmuş olmanın mutluluğu içindeyim.”

Galeri X: Bağdat Cad. No: 173 Selamiçeşme  –  Tel: (0537) 207 15 55 

(Galeri X, her gün 12.00-18.00 saatleri arası açık)

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir