Selamiçeşme Köprüsü'nün yıkımı başladı
 Cenay Toprakkaya

Selamiçeşme Köprüsü’nün yıkımı başladı

Selamiçeşme Köprüsü’nün yıkımı başladı
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy’ün Göztepe ve Feneryolu mahalleleri arasında sınır teşkil eden Mustafa Mazharbey Sokak üzerinde bulunan Selamiçeşme Köprüsü’nün, araç ve yaya trafiğine kapatılmasının ardından üzerindeki elektrik tesisatı sökülerek yer altına alındı. Marmaray Projesi kapsamında yıkımına başlanan köprüde, delinen beton içerisindeki demir bağlantıların ayrılmasıyla kesilen beton bloklar, vinç yardımıyla kaldırıldı.

Yıkılan köprünün yerine bisiklet yolu ile engelli erişimine uygun alt geçit inşa edilecek. Selamiçeşme Köprüsü’nün yıkımı nedeniyle ana arter statüsündeki Mustafa Mazharbey Sokağı’nın taşıt ve yaya trafiği, yaklaşık 20 metre ötede inşa edilen çift şeritli geçici yola verildi. Geçici yol, yıkılan eski yaya köprüsünün bulunduğu Güzel Sokak ile Kültür Sokağı’nı birbirine bağlıyor ve söz konusu sokaklar ana arter görevi üstleniyor.

Selamiçeşme Köprüsü

ÇALIŞMALAR 180 GÜNDE TAMAMLANACAK…

Öte yandan bölgede pazartesi günleri kurulan semt pazarı, Kültür Sokağı’nda varlığına devam edecek. Eyüppaşa Sokağı, Bahçeler Sokağı ve kısmi olarak da Kumbaracılar Sokağı çıkmaz sokak haline gelirken; “FB1” numaralı İETT otobüs hattının güzergahı üzerindeki Özgürlük Parkı Durağı, Trafik Amirliği Durağı ve Mustafa Mazharbey Durağı iptal edildi. Hat mevcutta “GZ1” hattı ile aynı güzergahı paylaşarak, Tütüncü Mehmet Efendi Caddesi üzerinden çalıştırılıyor.

Selamiçeşme Köprüsü

ALTERNATİF GÜZERGAHLAR OLUŞTURULDU…

Geçici trafik sirkülasyon planına göre, daha önce tek yön olan ve Bağdat Caddesi’ne inen Güzel Sokağı, çift şeritli düzenlenerek sokakta araç park edilmesinin önüne geçildi. Bağdat Caddesi’nden Fahrettin Kerim Gökay Caddesi’ne çıkmak isteyen sürücüler, Güzel Sokağı’ndan giriş yapabilecek. Alternatif olarak Tuğrul Sokağı, Gülden Sokağı, Mehmet Seyda Sokağı ve Ayazma Sokağı güzergahları da kullanılabilecek.

Selamiçeşme Köprüsü

ENGELLİ ERİŞİMİNE UYGUN YENİ ALT GEÇİT İNŞA EDİLECEK…

Kadıköy Belediyesi, kullanım süresinin dolduğu, deprem güvenliği standartlarına ve engelli kullanımına uygun olmadığı gerekçesiyle köprünün yıkılarak yenilenmesini, Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden talep etmişti. Bakanlık ve İBB tarafından uygun görülen talep sonrası, Marmaray Projesi kapsamında köprünün yıkımı için çalışmalar başlatıldı. Projesi Kadıköy Belediyesi tarafından çizdirilen yeni alt geçit, engelli erişimine uygun olacak ve bisiklet yolu da yapılacak.

Selamiçeşme Köprüsü’nde betonları dökülen kolonlarda dışarı çıkan paslanmış demirler, Kadıköylüleri iyiden iyiye kaygılandırıyordu. Bağdat Caddesi’ne direkt giriş çıkışı olacak modern alt geçit, güvenli ulaşım imkanını da beraberinde getirecek…

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir