Türkiye'nin en büyük hastanesi Kadıköy’e!
 Haber Merkezi

Türkiye’nin en büyük hastanesi Kadıköy’de yükseliyor

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

1972 yılında hizmete giren ve sadece Kadıköy’ün değil, Anadolu Yakası’nın sağlık merkezi olarak hizmet veren Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi, çeyrek asırdan sonra en büyük değişimini yaşıyor. Vatandaşların “Göztepe SSK” olarak adlandırdığı köklü hastane, yenilenme projesi kapsamında yarım milyar TL’den fazla yatırımla Avrupa standartlarının üstünde yükseliyor. Yılda 1 milyon 500 bin ayakta, 50 bin de yatılı hastanın bakılacağı tesisler, Göztepe’yi adeta sağlık üssüne dönüştürecek.

Günlük hasta sayısı yoğun zamanlarda 7 bini bulabilen “Göztepe SSK”, yenilenen yüzüyle çok gelişmiş donanımlara sahip olacak. İstanbul İl Özel İdaresi İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) tarafından yapılan yeni binanın yanındaki eski bir bölümü de hizmet vermeye devam edecek. Sağlık Bakanlığı’nın yeni dönem uygulaması çerçevesinde 02/11/2012 tarihi itibariyle yeniden yapılanmaya gidilmesiyle ortaya çıkan proje, Taş Yapı tarafından inşa ediliyor. 2018 yılı sonlarında tamamlanması öngörülen dev çalışmanın Türkiye’nin en büyük hastanesi unvanını alacağı duyuruldu.

YATAK KAPASİTESİ REKORA GİDİYOR…

Genel hizmet alanlarında yatak kapasitesinin 900-1.200 arasında değişeceği belirtilen yeni hastane binaları, hastaların daha konforlu ve iyi koşullarda sağlık hizmeti almalarını sağlayacak. Yaklaşık 162 dönüm arazi üzerinde 235 bin metrekarede devam eden inşaat çalışmalarında, 200 yataklı yeni bir çocuk hastanesinin de olması planlandığı kamuoyuna yansıdı. Projede tıbbi araştırmalara imkân tanıyacak bir araştırma merkezi de olacağı belirtilirken, sağlık hizmetlerinde aksama yaşanmaması için hastanenin yeni binaya bölüm bölüm taşınacağı açıklandı.

Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi

SİSMİK YALITIMLA DEPREME KALKAN GİBİ DURACAK…

Yeni Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 1. derecede riskli deprem bölgesinde bulunan Kadıköy’de oldukça güvenli olarak tasarlanıyor. Olası bir büyük depremde hizmetinde aksama yaşanmayacak şekilde sismik yalıtımlı olarak tasarlanan sağlık tesisleri, “depremden bağımsız bina” olarak tarif ediliyor.

Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi

AKILLI SİSTEMLER VE TASARRUF ÖN PLANDA…

Yeni hastanede odalar, ortalama 35 metrekare ile oldukça geniş, yarısı tek ve yarısı çift olarak planlandı. Projede aydınlatmadan ısıtmaya kadar birçok ayrıntı ise tasarruflu enerji sistemlerinden oluşuyor. Yapımının yüzde 35’i tamamlanan Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi yeni hizmet binası, bölgesindeki çeşitli sağlık kuruluşları ile birlikte Göztepe başta olmak üzere Kadıköy’ü sağlık merkezi haline dönüştürecek.

Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi, yenilenme projesi kapsamında yarım milyar TL’den fazla yatırımla Avrupa standartlarının üstünde yükseliyor…

Bunu paylaş:
  • 3
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir