Cenay Toprakkaya

Soğukta sokak hayvanlarını unutmayın!

Soğukta sokak hayvanlarını unutmayın!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Havaların soğumasıyla birlikte sokak hayvanları için zor günler başladı. Bu soğuk kış günlerinde hem yiyecek bulmak hem de vücut ısılarını korumak zorundalar. Peki, sokak hayvanları için bu soğuk kış günlerinde neler yapılabilir? Sizin için küçük, onlar için büyük olan birkaç adımı sizlerle paylaşıyoruz.

En güzeli evinizin kapılarını bir hayvana, bir can dosta açmanızdır. Onunla birlikte yaşamaya başlamanın sizin hayatınızda ne kadar büyük değişiklikler yaratacağını anlamanız uzun sürmeyecektir. Can dostunuz da kısa sürede eve alışacak ve keyfine bakacaktır.

sokak hayvanları

MİSAFİR EDİN…

Eğer evinizin koşulları bir hayvanın uzun süre kalmasına uygun değilse, yaralı veya hasta durumundaki hayvanları kısa süreliğine misafir edin. Hayvanların tıbbı bakımı, Kadıköy Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü tarafından ücretsiz olarak yapılıyor. Ofisinizde onlar için küçük bir yer açın. Kısa süre içerisinde tüm ofis çalışanlarının can dostu olduğunu göreceksiniz. Ofiste yaşama koşulları uygun değilse, işyerinizin önünde bir kulübe yapar ve mama-su kapı koyarsanız, bir hayvanın yaşamını kurtarmış ve destek vermiş olursunuz.

KAPUTA VURUN…

Kedilerin sıcak yer aradığında ilk gittikleri yerlerden biri, arabaların altı veya motorlarıdır. Arabanızı çalıştırmadan önce tekerlekte ya da motorda bir kedi olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

KEDİ VE KÖPEK EVLERİ YAPIN…

Karton, plastik ya da tahtadan yapılabilecek kedi ve köpek evleri, sokak hayvanlarının korunaklı bir yuvaları olması demek. Yapımı oldukça kolay olan bu evleri, yağmura ve kara karşı dayanıklı olması için naylonla kaplamanız gerekiyor. Hiçbir şey yapamıyorsanız, boş bir karton kutuyu naylon poşetle kaplayıp yan yatırabilir, bir sokak kedisinin en azından kısa süreli konaklayıp ısınabileceği bir ortam yaratabilirsiniz.

BİR KAP SU VERİN…

Su, hayvanlar için de hayattır. Sokak hayvanları için bir su kabı mutlaka bulundurun. Fakat, metal ya da çelik su kapları suyu çabuk dondurur. Kış aylarında bu tür kaplara su koymak yerine plastik kaplara su koymak ve bu suların ılık olmasına dikkat etmek daha mantıklı. Eğer suya bir damla zeytinyağı damlatırsanız, suyun donmasını engelleyebilirsiniz.

sokak hayvanları

MAMA VERMEYİ UNUTMAYIN…

Özellikle kar yağdığında yiyecek bulmak, sokak hayvanları için mümkün olmuyor. Marketlerde sokak hayvanları için satılan mamalardan alıp, akşam eve giderken beş dakikanızı ayırarak mama kaplarına ya da kuru alanlara bırakabilirsiniz.  Düşük bir ücret karşılığında kasaptan sakatat alıp, hayvanlar için yol kenarlarına koyabilirsiniz. Mama alamıyorsanız, evdeki artan yemekleri onlara verebilirsiniz. Ancak hayvanlara bozuk yemek vermeyin, soğuk havalarda direnci azalan hayvanlar için bir ishal vakası bile ölümcül olabilir.

sokak hayvanları

KUŞLAR İÇİN CAM KENARINA EKMEK KOYUN…

Kuşlar, kedi ve köpekler gibi yaklaşmazlar ama onlar için pencerenizin önüne ekmek kırıntıları serpebilir ya da bahçenizdeki ağaçlara ekmekler asabilirsiniz. Yaralı ve hasta olduğunu düşündüğünüz bir hayvan görürseniz onu kaderine terk etmeyin, en yakın belediyeye haber verin. Kadıköy Belediyesi için 444 55 22 numaralı telefonu aramanız yeterli. Sokakta bulduğunuz hasta hayvanı, Kadıköy Belediyesi Geçici Hayvan Bakım Merkezi veya Evcil Hayvan Sağlığı Merkezi’ne götürüp, tedavi edilmesini kendiniz de sağlayabilirsiniz.

sokak hayvanları

BARINAKLARA DESTEK OLUN…

Yaşadığınız ilçede bir hayvan barınağı varsa, özellikle kış aylarında bu barınakta çok sayıda hayvan var demektir. Barınaklara yapacağınız mama bağışları sayesinde çok daha fazla hayvanın ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayabilirsiniz. Kullanmadığınız battaniyeler ve eski gazeteler, onların çok işine yarayacaktır.  Tüm canlılar için sevgi temel ihtiyaçtır. Sevginizi ve şefkatinizi onların üzerinden çekmeyin. Unutmayın, dünya onlarla güzel…

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir