Trafik polisleri ve zabıtalar, rüşvetle kamyonlara göz yummuş!
 Haber Merkezi

Trafik polisleri ve zabıtalar, rüşvetle kamyonlara göz yummuş!

Trafik polisleri ve zabıtalar, rüşvetle kamyonlara göz yummuş!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy ve İstanbul genelinde ardı ardına ölümlerin geldiği, yaralanmalı kazaların yaşandığı dönemde milyonları hayretlere düşürecek acı gerçekler ortaya çıktı. İstanbul’da tonaj aşımı yapan hafriyat kamyonlarına ve yasak saatte beton mikserlerine izin verdikleri gerekçesiyle gözaltına alınan 60 trafik polisinin, 5 bin TL maaşa bağlanarak yaşananlara göz yumduğu ortaya çıktı. Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün baskınında, zabıtaların da karıştığı rüşvet çarkında 102 kişi gözaltına alındı.

Son yıllarda kentsel dönüşümün çok yoğun olduğu ve çeşitli kuralsızlıklarla ardı ardına şikayetlerin yaşandığı İstanbul genelinde “yazıklar olsun” dedirten rüşvet çarkı, milyonların haklı isyanının da adeta ispatı oldu.

Trafik polisleri

YÜCE POLİSLİK MESLEĞİNİ KARALAYANLAR, HALKI KAOSA SÜRÜKLEDİ…

Daha kısa sürede çok kar için hızla sürülen, yolları toz duman içerisinde bırakarak gürültüyle şehirleri yaşanmaz hale getiren inşaat araçlarını denetleyip, kentsel dönüşümün sağlıklı ve planlı halde yürütülmesini sağlaması gereken trafik polisi ve zabıtaların görevlerini kötüye kullanarak rüşvet aldıklarının tespit edilmesi, ciddi soru işaretlerini de beraberinde getirdi. Diğer yandan vatandaşların, emniyet birimlerine karşı güvensizlik oluşmaması adına sağduyulu ve soğukkanlı yaklaşmaları büyük önem taşıyor. Her meslek grubunda olabileceği gibi emniyet birimlerinin içerisinde de görevini suistimal edenler nedeniyle tüm kolluk güçlerine karşı güvenin azalmaması, görevini layığıyla yerine getiren polisleri zan altında bırakabilecek genellemelerden kaçınılması kamu yararına olacak. Rüşvet çarkında iş dünyasından hangi kurum ve isimlerin bulunduğuna yönelik bir bilgi henüz kamuoyuna yansımadı. Rüşvetçi polislerin kamu sağlığına verdiği zararın yanı sıra topluma en büyük olumsuzluklarından biri de, emniyet güçlerine olan güvenin sarsılmasına neden olabilecek usulsüzlükleri oldu.

BAZI POLİSLERE DE ANLIK RÜŞVETLER VERİLDİĞİ TESPİT EDİLDİ…

Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, aldıkları bilgi üzerine fiziki ve teknik takip sürecini başlattıktan sonra önemli verilere ulaştı. Yaklaşık 8 ay süren araştırma kapsamında, rüşvet çarkında bulunan trafik polisleri ve bazı zabıtalar tek tek tespit edildi. 5 bin TL maaşa bağlanan polislerin dışında diğer memurların da denetimler esnasında yaklaşık 200-300 TL’lik anlık rüşvetler aldığı da tespitlere yansıdı. 72 kişinin arandığı, 102 kişinin gözaltına aldığı operasyonun, inşaat şirketleri yöneticilerine de sıçrayabileceği öngörülüyor.

KADIKÖY, ÖLÜMLERDEN VE KAOSTAN ÇOK DERTLİ!

Son yıllarda Kadıköy’ün dört bir yanında hafriyat kamyonları ve beton mikserleri gibi inşaat araçlarının karıştığı kazalarda birçok ölüm, ağır yaralanma ve büyük maddi hasarlar yaşandı. Tüm İstanbul gibi özellikle çürük yapı stoğu en yüksek ilçelerden biri olan Kadıköy’de, kentsel dönüşüm sürecinin toplumu yöneten tüm birimler tarafından sağlıklı yürütülebilmesi büyük önem taşıyor.

Kadıköy Life Dergisi, kentsel dönüşüm sürecinde toplum adına doğru ve yanlış yapılan tüm çalışmaları yakından takip edip, kamuoyuna aktarmaya devam edecek…

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir