Türkiye'de otizme özel yayınevi; AAPC-TR
 Ceyhun Diribaş

Türkiye’de otizme özel yayınevi; AAPC-TR

Türkiye’de otizme özel yayınevi; AAPC-TR
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Türkiye’de yayın alanı sadece otizm olan, “AAPC-TR” adlı bir yayınevi kuruldu. Geçtiğimiz günlerde yayımlanan “İşte Bu Yüksek İşlevli Otizm” kitabı, dünya çapında bilinen AAPC Publishing (Autism-Asperger Publishing Company) yayınevinin Türkiye şubesi tarafından basıldı.

Otizm spektrum bozukluğu (OSB) hakkında 200’den fazla kitapla dünyanın önde gelen otizm ile ilgili yayın yapan şirketi, 2017 yılı itibariyle Türkiye’de yayıncılık hayatına merhaba dedi. Spektrumda bulunan bireyler, aile üyeleri ve profesyoneller için yüksek kaliteli ve uygun fiyatlı kitaplar yayınlamak hedefiyle faaliyet gösteren AAPC Yayıncılık’ın kurucusu ise Dr. Brenda Myles.

OSB HAKKINDA DÜNYANIN EN ÜRETKEN İKİNCİ ARAŞTIRMACISI…

Tüm dünyada 1.000’den fazla sunum yapmış, OSB hakkında 250’den fazla makale ve kitap yazmış olan Myles ayrıca; OSB üzerine çeşitli merkezlerin danışmanlığını yürütüyor, yüksek lisans ve doktorasını yaptığı Kansas Üniversitesi’nin Özel Eğitim bölümünde profesörlük yapıyor, çeşitli kuruluşların yönetim kurulunda bulunuyor. Dr. Myles, Teksas ÜniversitesAAPC-TRi tarafından yürütülen son araştırmada ise, dünyada OSB hakkında en üretken ikinci uygulamalı araştırmacı olarak kabul edildi.

İHTİYAÇLAR DOĞRULTUSUNDA TÜRKİYE ŞUBESİ HİZMETE GİRDİ…

AAPC Publishing, ortaklarından Serdar Marun’un Türkiye ile görüşmeleri sonucu Doç. Dr. Yeşim Güleç Aslan tarafından verilen çeşitli istatistiki bilgiler ve belirlenen ihtiyaçlar doğrultusunda Türkiye şubesini açmaya karar verdi. “İşte Bu Yüksek İşlevli Otizm” kitabının editörü Doç. Dr. Yeşim Güleç Aslan, halen İstanbul Medeniyet Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Özel Eğitim bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmakta. Çeşitli kurumlarda eğitimci ve araştırmacı olarak çalışan Dr. Güleç Aslan, yakın zamanda Emory Üniversitesi ve Marcus Otizm Merkezi’nde misafir öğretim üyesi olarak bulundu. Otizm spektrum bozukluğu, erken özel eğitim ve uygulamalı davranış analizi konularında çalışmalarını sürdürmekte.

İŞTE BU YÜKSEK İŞLEVLİ OTİZM…

Kitap, Yüksek İşlevli Otizmi olan ve aslında otizm tanılı çocukların günlük hayatta edindikleri deneyimleri ve karşılaştıkları zorlukları anlatmakta. Bu kaynak, okul öncesi ve okul çağı grubundaki otizmi olan çocukların akranlarında ve eğitimcilerinde farkındalık yaratarak, otizmi olan çocukların ve ailelerin yaşantılarını kolaylaştırabilecek. Kitap ayrıca, otizme sahip çocukların kendileri hakkında anlamadıkları noktaları anlamalarına yardımcı olmak için yol gösterici nitelikte. AAPC-TR Yayıncılık, Türkiye’nin değerli uzmanları ile bilimsel çalışmalara dayalı çözümlerle uygulama alanının ihtiyaçlarını karşılamaya devam edecek.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir