"Kadıköy'de Yaşamak Ayrıcalıktır" Diyenlerin Buluşma Noktası...

Validebağ Fen Lisesi, uluslararası müfredat uygulayan ilk fen lisesi oldu

Yazar: Kadir Toprakkaya

Dünyanın en önemli uluslararası lise eğitim programlarından biri olan AP (Advanced Placement), Türkiye’de fen liseleri arasında ilk defa İstanbul Validebağ Fen Lisesi ‘nde uygulamaya alındı.

Türkiye’nin köklü okullarından biri olan ve 2018 yılında Milli Eğitim Bakanlığı onayı ile kademeli olarak fen lisesine dönüştürülen İstanbul Validebağ Fen Lisesi, WCEP (Uluslararası Lise Öğrenci Değişim Programı) ile Uluslararası Akademik Ortaklık Protokolü imzalayarak, dünyanın en önemli uluslararası lise eğitim programlarından biri olan AP’yi (Advanced Placement) uygulamaya aldı. Böylece, Türkiye’de uluslararası müfredat uygulayan ilk fen lisesi olan İstanbul Validebağ Lisesi’nin öğrencileri, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve Türk üniversitelerinin resmi olarak tanıdığı bu müfredat programı ile  üniversite eğitimini 3 yılda tamamlayabilme ve çift diploma alabilme imkanına sahip olacak. Ayrıca protokol kapsamında uygulanacak “Kanada Eğitim Bakanlığı Karşılıklı Öğrenci Değişim Programı” ile de öğrenciler, özel kontenjan ve kabul fırsatından yararlanabilecek.

Validebağ Fen Lisesi
AMAÇ, MODERN EĞİTİM İLE ÖĞRENCİLERİ DÜNYAYA AÇMAK…

Yaklaşık bir yıllık kapsamlı çalışma sürecini başarıyla geride bırakarak, fen liselerine örnek olacak bir iş birliğine imza attıklarına dikkat çeken WCEP Türkiye Genel Müdürü Volkan Cerrahoğlu, “Devlet liselerimizin eğitimini uluslararası düzeye taşımak için çıktığımız bu yolda, köklü okullarımızdan birini daha dünyaya açacak olmak büyük bir onur. Özellikle de ilk kez bir fen lisesinin uluslararası müfredatı uygulamaya alması, geliştirdiğimiz değişim odaklı projelerin gençlerimizi ve dolayısıyla ülkemizi daha da ileri götüreceğine olan inancımızı perçinlemesi bakımından çok kıymetli. Temel gayemiz, modern bir eğitim ile öğrencilerin kültürlerarası becerilere sahip, ülkesini yurt dışında en iyi şekilde temsil eden bireyler olarak dünyaya açılmalarını sağlamak” dedi.

CESUR, OKUYAN, SORGULAYAN, HÜR DÜŞÜNEN BİREYLER YETİŞTİRMEK İÇİN…

İş birliğine değinen İstanbul Validebağ Fen Lisesi Müdürü Gürhan Kurukaya ise şunları ifade etti: “Öncelikle bu iş birliğinin okulumuza ve öğrencilerimize hayırlı olmasını diliyor, İstanbul Validebağ Fen Lisesi olarak AP Uluslararası Müfredat Programı’nı uygulayan ilk fen lisesi olmaktan gurur duyuyoruz. Temel amacımız insana, tabiata, milli ve manevi mirasa saygılı; cesur, okuyan, sorgulayan, hür düşünen, hakkı ve adaleti üstün tutan, 21. yüzyıl becerilerine hakim insanlar yetiştirmek. Şimdi sıra, dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar, bu insanların ayaklarının yere sağlam basmasını sağlamakta. Bu yolda bize destek veren tüm öğretmenlerimize, idarecilerimize, proje danışmanlarımıza ve sevgili WCEP ailesine de çok teşekkür ederiz.”

LİSE EĞİTİMİYLE ÜNİVERSİTE DERSLERİNDEN MUAF OLUNABİLECEK

İlk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde yürürlüğe alınan ve tüm dünyaya yayılan Advanced Placement, 60’tan fazla ülkede uygulanıyor. Türkiye’de çok az sayıda okulda uygulanan program, dünyada en önemli uluslararası diploma programlarından biri olarak kabul ediliyor. 1955 yılından bu yana uygulanan program, Amerikan üniversitelerinde lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin girdiği SAT sınavlarının da uygulayıcısı olan College Board tarafından yürütülüyor. ‘İleri Düzey Yerleştirme Programı’ olarak da adlandırılan Advanced Placement, eğitimde mükemmeliyeti hedefleyen; güçlü, kapsamlı ve çok çalışmayı gerektiren bir program olarak öne çıkıyor. Program, gerek derslerin içerik ve işlenişi gerekse de bilgiyi ölçme tarzı ile öğrencilere henüz lisedeyken üniversite seviyesindeki dersleri alma imkanı sunuyor. Ön üniversite programı olarak da adlandırılan AP, öğrencilere yurt dışı üniversitelere başvururken kabul aşamasında ve derslerden muaf olma konusunda avantajlar da sağlıyor.

Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
kadıköy life

Beğenebileceğiniz Diğer Haberler

Bu web sitesi kullanıcı deneyimi sağlamak adına kullanıcılara ait çerezleri saklamaktadır. Kabul Et