Adalar'a elektrikli fayton geliyor!
 Cenay Toprakkaya

Adalar’a elektrikli fayton geliyor!

Adalar’a elektrikli fayton geliyor!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Adalar’ın sembolü haline gelen faytonları çeken atların birbirleri ardına ölümleri vatandaşları rahatsız etmeye başlamış ve geçtiğimiz süreçte hayvanseverlerin yoğun tepkisiyle karşılanmıştı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Adalar’da ulaşım sorununu hem faytoncularla hem de ada halkı ile görüşerek, atların istenmeyen durumlara düşmesini engelleyerek çözeceklerini açıkladı.

Mevlüt Uysal, Adalar’da fayton çekimi işinde kullanılan atların olumsuz durumlara düşmemesi için gerekli adımların atılacağını belirterek; “Yolda giderken düşüp ölen atların durumuna dışarıdan bakınca, onların ne kadar kötü şartlarda çalıştırıldığı ortada. Bunlar her zaman gündemde oldu. Bu sorunun çözümü için ciddi çalışmalar yaptık. Belediyemiz elektrikli araç modelleri üzerinde çalıştı. Hatta Kınalıada’da demene seferlerine başlama aşamasına gelindi. Ada halkı ile birlikte ulaşım problemini masaya yatıracağız. Hepsini beraberce değerlendirip, en uygun model ne şekilde sağlanır ona karar verilmesini sağlayacağız” dedi.

elektrikli faytonESNAF MAĞDUR EDİLMEYECEK…

Uysal, Adalar’da faytonculuk yaparak geçinen esnafın mağdur edilmeyeceğinin de altını çizerek; “Onlarla da oturup konuşmak gerekiyor. Kimse mağdur olmadan, atların da o görüntüleri bir daha olmayacak şekilde sorunun çözülmesi gerekiyor. Adalar halkı şu konuda rahat olsun, ulaşımı elektrikli araçlarla çözeceğiz. Faytoncu esnafımız rahat olsun, kesinlikle kendileri mağdur olmayacak” ifadelerini kullandı.

ADALAR’A ÖZEL ARAÇLAR DİZAYN EDİLECEK…

Elektrikli araçlarla ilgili yayınlanan fotoğrafların test için kullanıldığını dile getiren İBB Başkanı Uysal, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Dünyada bu tür özel yerler için özel dizayn yaptırılıyor. Biz de Adalarımızla ilgili özel elektrikli araç dizayn edebiliriz. Bu işlerle ilgilenen, imalat yapan kişilerle görüşüp, herkesin baktığında ‘Çok güzel olmuş’ diyebilecekleri araçlar yapmamız gerekiyor. Fotoğrafları paylaşılan araçlar daha önce test için alınmış. Bunlar test araçları olduğu için direkt onlar üzerinde değerlendirme yapmamak lazım. Belki değişik modeller üzerinde çalışır ve daha sonra halkımızla birlikte oylama yaparız.”

İSTANBUL’UN VİTRİNİ ADALAR…

İstanbul’a gelen herkesin Adalar’a gitmek istediğini ve Adalar’ın İstanbul’un vitrini olduğunu ifade eden Mevlüt Uysal; “Eğer Adalar, İstanbul’un vitrini ise, gerçekten oraya yakışan güzel bir model ile bu sorun çözülür. Bunların hepsini bir arada ve kısa sürede yapacağız. İBB olarak faytoncuların ekonomik haklarını bir şekilde karşılayarak bu sorunu çözülebiliriz” şeklinde konuştu.

Adalar

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir