Hamilelerdeki balık tehlikesi…
 Kadir Toprakkaya

Hamilelerdeki balık tehlikesi…

Hamilelerdeki balık tehlikesi…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Hamileliğiniz sırasında hangi gıdaları güvenle tüketebileceğiniz konusunda kararsızsanız, bilin ki yalnız değilsiniz… Hamilelikte balık tüketimi hakkında bazı bilgilerin bilinmesinde yarar var.

Hamile kalındığında insan nasıl beslenmesi konusunda oldukça fazla bilgiye ihtiyacı olduğunu hisseder. Yiyip içtikleriniz veya kaçındığınız gıdalar, bebeğinizin gelişimini etkiler. Bazı gıda seçimleri (mesela bol bol meyve ve sebze tüketmek ve alkolden uzak durmak) zaten bilinmektedir.  Ancak deniz ürünleri konusunda hangi yolu izlemek gerekir?..

HAMİLELİK VE DENİZ ÜRÜNLERİ TÜKETİMİ…

Deniz ürünleri, bebeğinizin gelişimi için hayati önemi olan protein, demir ve çinko bakımından zengindir. Ayrıca birçok balıkta bulunan Omega-3 yağ asitleri, bebeğinizin beyin gelişimi için gereklidir.

Bazı deniz ürünlerinde (özellikle büyük avlanan tür balıklarda köpekbalığı, büyük palamut ve bazı derin deniz balıklarında), yüksek oranda civa ve ağır metaller bulunabilir. Deniz ürünlerinde bulunan civa  oranı, yetişkinler için bir zarar teşkil etmeyebilir. Ancak hamileler veya hamile olmayı planlayanlar için özel dikkat gerekmektedir. Bu madde, zaman içinde kanda birikmektedir. Kandaki civa oranı artarsa, bebeğin beyin ve sinir sisteminin gelişimi zarar görebilir.

NE KADAR DENİZ ÜRÜNÜ TÜKETİLEBİLİR?

Amerikan Gıda ve İlaç Yönetimi (FDA) ve Çevre Koruma Kurumu (EPA), hamile kadınların haftada güvenle 340 gram balık tüketebileceğini belirtiyor.  Bu da haftada ortalama iki öğünde balık tüketmek anlamına geliyor. Bu miktarlar konusunda tüm uzmanlar hemfikir değildir. FDA tarafından önerilen miktardan fazla balık tüketen hamilelerde, herhangi bir negatif etki görülmediğine dair bir çalışma da mevcuttur.

HANGİ BALIKLARI GÜVENLE TÜKETEBİLİRİZ…

Civa oranı düşük ve Omega-3 yağ asitleri fazla olan balıklardan tüketebilirsiniz. Bu balıklar somon, sardalya, hamsi, alabalık gibi daha çok hareketli ve küçük boylu balıklardır. Güvenle tüketilebilecek diğer balıklar arasında karides, kömür balığı, kedi balığı, ton balığı sayılabilir. Ancak orkinos ve ton balığından haftada 170 gramdan fazla tüketilmemesi öneriliyor. 

Uzm. Dr. Sinan İBİŞ 

[email protected]

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir