Kadir Toprakkaya

Hamilelikte sigaranın riskleri…

Hamilelikte sigaranın riskleri…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Hamilelik sırasında sigara kullanımının taşıdığı riskler konusunda maalesef yeterince bilinçli değiliz. Hamilelik sırasında sigara kesinlikle kullanılmamalıdır.

Sigarayı bırakmak için gerekli adımları atmaya başlamak için hiçbir zaman geç kalmış sayılmazsınız. Hamilelik sırasında sigara kullanımı ile ilgili en fazla sorulan soruları dikkatinizde bulundurmakta fayda var:

SİGARA KULLANIMI DOĞURGANLIĞI ETKİLER Mİ?

Sigara kullanımının genel anlamda riskleri konusunda bilgi sahibi olmak kaçınılmaz. Kalp hastalıkları ve akciğer kanseri bunların başında gelir. Eğer hamileyken veya hamile kalmayı planlarken sigara kullanıyorsanız, sigarayı bırakmak için çok fazla nedeniniz var. Sigara kullanımı, dış gebelik riskini artırmaktadır. Döllenen yumurta, rahim dışında ve çoğunlukla fallop tüplerine yerleştiğinde dış gebelik oluşmaktadır.

SİGARA KULLANIMI BEBEĞİ NASIL ETKİLER?

Hamilelik sırasında sigara kullanımı, bebeği karbonmonoksite maruz bırakır ve bebeğin yeterli oksijen ve besin maddesi almasına engel olur. Nikotine maruz kalmak, ayrıca bebeğin kalp artışının artmasına ve nefes alma hareketlerinin azalmasına neden olur.

HAMİLELİK SIRASINDA SİGARA KULLANIMINIUN KÖTÜ SONUÇLARI…

– Vajinal kanamalar: Plasenta ile ilgili problemler; mesela plasenta doğumdan önce kısmen veya tamamen rahim ağzını kaplayabilir (plasenta previa) veya plasenta duvardan ayrılabilir.

– Düşük doğum kilosu: Bebeği saran ve koruyan sıvı ile dolu kesenin hamileliğin 37. haftasından önce yırtılması…

– Erken doğum: Bebeğin kalp, kol, bacak, kafatası ve diğer organlarında doğum kusurları…

– Ölü doğum

HAMİLELİK SIRASINDA SİGARA KULLANIMININ DOĞUM SONRASI BEBEK ÜZERİNDEKİ OLUMSUZ ETKLİLERİ…

Ani bebek ölümü sendromu, sindirim sisteminde spazmlar, astım ile solunum yolu enfeksiyonları ve çocukluk obezitesi, sigara içen annelerin bebeklerinde zaman içerisinde görülebilmektedir. Yapılan araştırmalara göre hamilelik sırasında sigara kullanımı; çocuğun duygusal gelişimini, davranışlarını ve öğrenme kabiliyetini de etkilemektedir. Hamilelik sırasında sigara kullanımı, bebeğin doğurganlığını bile etkileyebilir.

PASİF İÇİCİLİK HAMİLELİĞİ NASIL ETKİLİYOR?

Hamilelik sırasında sigara dumanına maruz kalmak da bebeğin sağlığını etkileyebilir. Sigara kullanmadığı halde sigara dumanına maruz kalan hamileler de düşük yapma, doğum kusurları ve bebeğin düşük doğum kilolu olması gibi risklerle karşı karşıyadır. 

Uzm. Dr. Sinan İBİŞ 

[email protected]

 

 

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir