Hayalden gerçeğe; Erenköy Şerbet ve Meşrubat
 Kadir Toprakkaya

Hayalden gerçeğe; Erenköy Şerbet ve Meşrubat

Hayalden gerçeğe; Erenköy Şerbet ve Meşrubat
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Geleneksel yöntemlerle üretilen yenilikçi içecekler tasarlayan Mustafa Pektaş’ın 2018 yılı başlarında Kadıköy Feneryolu’nda açtığı Erenköy Şerbet ve Meşrubat, yoğun ilgi görüyor. Özellikle Anadolu Yakası’nda önemli bir takipçi kitlesine ulaşan ve kısa zamanda İstanbul dışına da kargoyla gönderim yapmaya başlayan Pektaş’ın çıkış noktası şerbet olsa da, asıl düşüncesi insanların içinde oturup kaliteli müzikler eşliğinde içeceklerini yudumlayacakları bir şerbetçi dükkanı…

Erenköy Şerbet ve Meşrubatİçecek konusunda çıkış noktasını/yerelliği vurgulamak isteyen Mustafa Pektaş, bu sebeple markasının adını bir bahar ayında Erenköy’de aldığı iş kurma fikriyle “Erenköy” olarak seçmiş. İşe ilk olarak üretim noktasını kurmakla başlayan Mustafa Pektaş, 45 çeşit şerbet üretimi yapıyor. 2016’dan itibaren menüsüne gazozları da ekleyen Erenköy Şerbet ve Meşrubat’ta, 5 çeşit de benzeri olmayan katkısız gazozlar üretiyor. Şimdilik tek fermente içeceği ise, Trakya Bölgesi’nde yapılan “tükenmez şerbeti”.

MEVSİMİNDE, TAKVİMİNE ÖZEL ÜRETİM…

Pektaş, meyve şerbetlerini mevsiminde, her yıl takip ettiği takvime göre üretiyor. Mekanın şerbet menüsünde demirhindi, acıbadem, kuşburnu, reyhan, meyankökü, biberiye, tükenmez ve limonataların yanı sıra meyve şerbetleri olarak da çilek, şeftali, susamlı vişne, frambuaz, karadut, kaktüs, kızılcık, nar, ayva, mandalina, nane portakal, hurma, erik, üzüm yer alıyor. Lavanta, yasemin, gül, mürver, gelincik gibi çiçek şerbetlerine ek olarak; şekersiz şerbetler kategorisinde ballı zencefilli nane limon, pekmezli zencefilli incir ve su şerbeti bulunuyor. Erenköy Şerbet ve Meşrubat’ın gazoz menüsü de hayli zengin. Bunlar arasında kakule limon, anason, defne, muskat cevizi, vanilya gibi çeşitler dikkat çekiyor.

KENDİNE HAS İÇECEKLER…

Öncelikle kendi topladığı meyve ve çiçekleri içeceklerinde kullanmayı tercih eden Mustafa Pektaş, kimi zaman yerel üreticilerden ürün alırken, kimi zaman da semt pazarları ve halden ürün temini yaparak, tamamen katkısız ve koruyucusuz, kendine has içecekler üretmeye özen gösteriyor.

ŞERBETE YEPYENİ BİR BAKIŞ AÇISI…

Erenköy Şerbet, ilk kurulduğu dönemde cafeler, restoranlar, oteller ve toplu yemek organizasyonlarına içecek vermeye başladı. Bireysel müşterilerine de katıldığı organizasyonlar ve sosyal medyadan ulaşarak, özellikle Anadolu Yakası’nda önemli bir takipçi kitlesine ulaştı ve kısa zamanda İstanbul dışına da kargoyla gönderim yapmaya başladı. Yenilikçi ürünleri ve şerbete getirdiği bakış açısıyla geleneksel saray içecekleri kategorisinden her kesime hitap eden bir dili benimseyerek, şerbetseverlerle birlikte şerbeti hiç tatmamış veya tercih etmemiş bir müşteri profiline de ulaştı.

BİR HAYAL İLE BAŞLADI, HİKAYELERLE BÜYÜYEREK BUGÜNLERE GELDİ…

Mustafa Pektaş, içecekleri kendi deyimiyle olabilecek en ilkel şekilde hazırlanan ambalajlı ürünler olarak tanımlıyor. Cam şişede, katkısız, tamamen el yapımı hazırladığı içeceklerde yüzde 100 pancar şekeri, bal veya pekmez kullanırken; tamamen meyve ve baharatlarla hazırlanan, ekstra tatlandırıcı içermeyen şekersiz içecekler de yapıyor. Beş yaşındaki bir çocuğun, dünyanın tüm meyvelerinden yapılmış içeceklerin satıldığı dükkan hayaliyle başlayan ve hikayelerle büyüyerek bugüne gelen Erenköy Şerbet, hikayelerini biriktirmeye devam ederken yeni içeceklerini de bu hikayelerden yola çıkarak tasarlamayı sürdürecek.

Bunu paylaş:
  • 31
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir