Kadıköy'de Potlaç Kadın Kooperatifi kuruldu
 Cenay Toprakkaya

Kadıköy’de Potlaç Kadın Kooperatifi kuruldu

Kadıköy’de Potlaç Kadın Kooperatifi kuruldu
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy Belediyesi’nin desteğiyle “Potlaç” adı altında örgütlenerek takıdan ahşaba, el işlerinden yiyeceğe kadar birçok alanda üretim yapan kadınlar güçlerini daha da büyüttü, Potlaç Kadın Kooperatifi’ni kurdu. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde, Kadıköy Belediyesi’nin Feneryolu’nda kadın kooperatifine tahsis ettiği dükkanlar önünde şenlik düzenlendi.

Potlaç Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, kuruluşunu 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde belediyenin Feneryolu’nda Potlaç’a tahsis ettiği 9 dükkanın bulunduğu pasajın önünde düzenlenen bir etkinlikle duyurdu. Törende konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Kadıköy Belediyesi’nin yönetiminde kadınların ciddi bir paya sahip olduğunu belirterek, şunları söyledi:

POTLAÇ, YÖNETİM MODELİ OLARAK DA ÖRNEK BİR PROJE…

“Kadıköy’ün başarısında, Kadıköy Belediyesi yönetiminde çok sayıda kadın olması yatıyor. Belediye meclis üyelerimiz ve başkan yardımcılarımız arasında çok sayıda kadın var. Müdürlerimizin yüzde 70’ı kadın. Gördük ki kadınlar ne kadar nüfusları oranında temsil edilirse, bir yönetimde ne kadar kadın olursa; orada o kadar başarı, o kadar demokrasi, o kadar sevgi ve umut vardır. Potlaç, kadınlarla beraber başladı ve bu noktaya kadar geldi. Potlaç, kadınların sadece ekonomik olarak güçlenmesi, sosyalleşmesi, gelişmesi değil, yönetim modeli olarak da bir örnektir. Türkiye siyasetine ciddi şekilde yansıyacağını düşünüyorum. Yerel seçimlerle birlikte görev sürem doluyor. Böyle bir proje ile beraber bu dönemi kapatmak benim için de çok duygulu ve mutlu. Hepinizi çok seviyorum.”

Potlaç Kadın Kooperatifi
110 KADININ BAŞLATTIĞI ÖRGÜTLENME, BUGÜN 1050’YE ULAŞTI…

Kadıköy Belediyesi, 2015 yılında kadınlarla yaptığı toplantıda kadınlardan gelen talepler üzerine oluşturulan Kadın Dayanışma Ağı Potlaç’ı kurdu. Kızılderililerin değiş tokuş bayramlarına verilen isim olan Potlaç’tan esinlenerek ilk kez 2016 yılında 110 kadınla başlayan proje, bugün 1050 kadına ulaştı. İlk olarak Moda’da Potlaç Kadın El Emeği Satış Noktası’nda el emeği ve göz nuru ürünlerini sergileyen Potlaçlı kadınlar, daha sonra Caddebostan Kültür Merkezi’nde açılan Potlaç Dükkan’da da ürünlerini satışa çıkardı. Yazın Moda’da, kışın ise Potlaç Dükkan’da dayanışmanın en güzel örneklerinden birinin gösterildiği projede, Potlaç Atölye’nin de açılmasıyla kadınlar birbirleriyle kalıcı bağlar kurdu. Kadınların kalıcı bağlar kurmasının sonuçlarından biri olarak Potlaç Kadın Kooperatifi fikri doğdu. 2019 başında Potlaç Kooperatif Girişimi’ne hız veren kadınlar, Potlaç Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’ni kurdu.

Potlaç Kadın Kooperatifi
BELEDİYEDEN KADINLARA BÜYÜK DESTEK…

Kadıköy Belediyesi Meclisi, Mart ayı meclis toplantısında Potlaç Kadın Kooperatifi’ne mülkiyeti belediyeye ait olan 9 dükkanı oybirliği ile 3 yıllığına tahsis etti. 9 dükkanın bulunduğu pasajın, 280 metrekare koridor alanı olmak üzere toplam 814 metrekare kapalı alanı bulunuyor.

KADIN EMEĞİ BU PASAJDA OLACAK…

Potlaç Kadın Kooperatifi, belediyenin tahsis ettiği dükkanların bulunduğu pasajı Mutfak (cafe), Bakkal (gıda dükkanı), İkinci El Dükkanı, El Emeği Dükkanı, Atölyeler (workshop alanları), Mutfak Atölyesi, Sanat Atölyeleri (Seramik-Cam-Mine vb.) olarak düzenleyecek. Dükkanlarda üretici kadınların deneyimlerini aktarabilecekleri atölyelerin yanı sıra diğer kooperatiflerle işbirlikleri yapılarak ürün satış alanları oluşturulacak.

“Potlaç” adı altında örgütlenerek takıdan ahşaba, el işlerinden yiyeceğe kadar birçok alanda üretim yapan kadınlar güçlerini daha da büyüttü, Potlaç Kadın Kooperatifi’ni kurdu…

Bunu paylaş:
  • 192
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir