Kadıköy'de Şerdil Dara Odabaşı'nın adaylığı onaylandı
 Kadir Toprakkaya

Kadıköy’de Şerdil Dara Odabaşı’nın adaylığı onaylandı

Kadıköy’de Şerdil Dara Odabaşı’nın adaylığı onaylandı
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

31 Mart 2019’da düzenlenecek yerel seçimlere iki aydan az süre kala, Cumhuriyet Halk Partisi’nde aday tartışmaları sürüyor. Geçtiğimiz Parti Meclisi’nde Şerdil Dara Odabaşı, 30 üyenin oyuyla Kadıköy adayı olarak kabul edilmiş, ancak salt çoğunluk tartışması yaşanmıştı. CHP Merkez Yürütme Kurulu toplantısının ardından 2 Şubat Cumartesi günü gerçekleştirilen Parti Meclisi’ne sunulan Kadıköy, Beyoğlu, Şişli ve Küçükçekmece adayları onaylandı.

PARTİ MECLİSİ’NDE ONAYLANDI…

CHP’de geçtiğimiz Parti Meclisi sonrasında yoğun tartışmalara neden olan ve Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ile CHP eski Milletvekili Barış Yarkadaş’ın da aralarında bulunduğu bazı üyelerin salt çoğunluğu taşımadığı gerekçesiyle itiraz ettiği Kadıköy Belediye Başkan Adayı Şerdil Dara Odabaşı, CHP Merkez Yürütme Kurulu toplantısının ardından yapılan Parti Meclisi’nde tekrar oylandı. Toplantıda Parti Meclisi’ne Beyoğlu Belediyesi için Alper Taş, Kadıköy için Şerdil Dara Odabaşı, Küçükçekmece Belediyesi için Kemal Çebi ve Şişli Belediyesi için ise Muammer Keskin’in sunulması kararlaştırıldı. Bu dört isim Parti Meclisi’nde onaylanarak, partinin belediye başkan adayları oldu.

Şerdil Dara Odabaşı
ŞERDİL DARA ODABAŞI KİMDİR?

Şerdil Dara Odabaşı, 12 Kasım 1973’de Şanlıurfa’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Ankara’da tamamladı. 2. ve 3. dönem Milletvekili ve Meclis İdari Saymanı Mahmut Odabaşı’ndan başlayarak, aralarında milletvekili ve belediye başkanlarının bulunduğu Odabaşı ailesinin dördüncü kuşak ferdi olarak, küçük yaştan itibaren siyasetin içinde yer aldı. Lise yıllarında 1989 yerel seçimleri sırasında Ankara’da SHP Emek Mahalle Temsilciliği’nde çalıştı.

1992 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde yüksek öğrenimine başladı. Örgütlenmenin gücüne inanan Şerdil Dara Odabaşı, üniversitelerde parti gençlik kollarının kurulamadığı dönemde, sosyal demokrat gençliği örgütlemek amacı ile kurulan Sosyal Demokrat Üniversiteliler Platformu’nun İstanbul Üniversitesi Temsilciliği’ni ve Genel Başkanlığı görevini yürüttü. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra 3D (Dayanışma, Demokrasi, Değişim) Hareketi olarak bilinen, evrensel sosyal demokrat değerlerinin yaygınlaşması amacıyla kurulan derneğin kuruluşunda görev aldı ve genel sekreterlik görevini yürüttü.

1994 yerel seçimlerinde merkez seçim ofisinde görev yapan Şerdil Dara Odabaşı, Oğuz Kaan Salıcı’nın 2011 yılında CHP İstanbul İl Başkanı seçildiği dönemde İl Başkan Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. 2012 yılında tekrar seçilerek, İl Başkan Vekili ve Seçim Hukuk İşlerinden Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 2015 yılında Murat Karayalçın’ın İstanbul İl Başkanlığı döneminde CHP İstanbul İl Sekreteri olarak görev aldı. İl yönetiminde çalıştığı farklı dönemlerde, başta 2014 yerel ve 2015 genel seçimleri olmak üzere seçim hukuk işleri ve kampanya yönetiminde farklı görevlerde bulundu.

Çoğulcu demokrasiye inanan, çağdaş ve katılımcı yönetim anlayışını savunan Şerdil Dara Odabaşı, Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı (TÜSES) üyeliğinin yanı sıra farklı sivil örgütlerle de çalışmalar yürütüyor. 26 yıldır Kadıköy’de yaşayan, Fenerbahçe Kongre Üyeliği de bulunan Şerdil Dara Odabaşı, 1999 yılında kurduğu kendi hukuk bürosunda serbest avukat olarak çalışmakta. Evli ve iki çocuk babası.

Bunu paylaş:
  • 468
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir