Kadıköy'de ücretsiz sağlık hizmetleri
 Cenay Toprakkaya

Kadıköy’de ücretsiz sağlık hizmetleri

Kadıköy’de ücretsiz sağlık hizmetleri
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy Belediyesi; Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Çocuk Sağlığı Merkezi, Çocuk Koruyucu Ruh Sağlığı Merkezi, Mamografi ve Kadın Sağlığı Merkezi, Sosyal Yaşam Evi, Prof. Dr. Korkmaz Altuğ Polikliniği, Dr. Rana Beşe Polikliniği, Alzheimer Merkezi, “Hasta Nakil” ve “Evde Girişimsel Hemşirelik” hizmetleri de dahil olmak üzere pek çok alanda, her yaştan Kadıköylü için ücretsiz sağlık hizmeti veriyor.

Koruyucu ve önleyici sağlık hizmetleri dışında hem çocuk hem de yetişkin sağlığına yönelik kontrol, tedavi ve bilgilendirici seminerler gibi birçok projeyi hayata geçiren Kadıköy Belediyesi’nin sağlık hizmetlerinden 2017 yılında 70 bin kişi faydalandı. Belediyenin sağlık hizmetleri hakkında konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, koruyucu sağlık hizmetlerini temel aldıklarını belirterek, şunları ifade etti:

kadıköy ücretsiz sağlık hizmetleri

SAĞLIKLI BÜYÜYEN ÇOCUK, SAĞLIKLI TOPLUMU OLUŞTURUR…

“Bizim yapmaya çalıştığımız şey, daha çok insanların sağlıklı kalması, yani hastalık öncesi insanların ihtiyaçlarını karşılamak. Çocukların sağlığı ve mutluluğuna büyük önem veriyoruz. Sağlıklı ve mutlu büyüyen çocuk, sağlıklı toplumu oluşturur.” Yerel yönetimlerin sağlık hizmetlerini tek başına karşılamasının mümkün olmadığının bilincinde olduklarını ifade eden Nuhoğlu, yerel yönetimler tarafından yapılan çalışmaların ciddi anlamda destek olacağının altını çizdi.

KADIKÖY SAĞLIKLI YAŞ ALIYOR…

Kadıköy Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Filiz Ünlü ise, Kadıköy’de verilen sağlık hizmetlerini şöyle anlattı: “Prof. Dr. Korkmaz Altuğ Polikliniği’nde kadın doğum uzmanı, diş sağlığı, çocuk sağlığı, dahiliye gibi birimlerle ücretsiz muayene hizmeti veriyoruz. Özellikle de kadın doğum üzerine bilgilendirici seminerler gerçekleştiriyoruz. Ayrıca, Korkmaz Altuğ Polikliği’nde 2016 yılında başlatılan Sağlıkla Yaş Alalım Projesi ile yaşı ilerlemiş bireylerin sağlıklarını korumak, sosyal yaşamdan kopmadan sağlıkla yaş almalarını sağlayacak seminerler yapıyoruz. Seminerler kapsamında yaş almış bireylere yaşadıkları sağlık sorunları, fonksiyon kayıplarını hafifletmek için destek ve pratik bilgiler veriliyor.

ENGELLİ BİREYLERE ÜCRETSİZ AMELİYAT…

Çocuk Ağız ve Diş Polikliniği’nde binlerce çocuğun muayenesini ve tedavisini gerçekleştirdik. Diş Polikliniği’nde engelli çocuklarımıza ücretsiz tedavi imkanı sağlıyoruz. Ayrıca semtimizdeki okulları tek tek gezerek, ilköğretim seviyesindeki çocukların kontrollerini sağlıyoruz. Dr. Rana Beşe Polikliniği ise gelişmiş bir sağlık hizmeti veriyor. Merkezimizde kardiyoloji, çocuk sağlığı, kulak burun boğaz, göz, dahiliye gibi alanlardaki uzmanlarımızla geniş bir alanda hizmet verebiliyoruz.

hasta nakil ve ambulan hizmeti

HASTA NAKİL VE AMBULANS HİZMETİ…

Dr. Rana Beşe Sağlık Polikliniği bünyesinde sürdürülen ‘Gebe Okulu’ projesine, büyükanne ve büyükbabalar için ‘Torunumu Beklerken’ projesini de ekledik. Torun sahibi olmaya hazırlanan büyükanne ve büyükbabalara, kuşaklar arası çocuk bakımında yaşanan anlaşmazlıkları en aza indirmek amacıyla ücretsiz eğitimler veriyoruz. Ayrıca, burada hasta nakil ve ambulans hizmeti de sağlama imkanımız bulunuyor. İhtiyacı olan Kadıköylüler, 444 0 197’ı arayarak evlerinden sağlık merkezine ve sonra tekrar evlerine ücretsiz transfer imkanı yakalayabiliyor.

ÇOCUKLAR İÇİN ÖNLEYİCİ HİZMETLER…

Kadıköy Belediyesi olarak çocuklarda obezite ve diyabeti önlemeye, tespit etmeye yönelik ‘Şeker Okul’ projesi başlattık. Okullarda gerçekleştirdiğimiz muayenelerle, obezite ya da şeker hastalığına yatkınlığı olan çocukları diyetisyen eşliğinde kontrol altına alıyoruz. Bu proje aynı zamanda, çocukların sağlıklı beslenmeyi kendi istekleriyle tercih etmelerini sağlayacak uygulamalar da içeriyor. Marmara Üniversitesi ile bir protokol dahilinde çocuklar için fen atölyeleri de oluşturacağız. Çocukları bilimsel araştırmalar ve deneyler yapmalarını konusunda desteklemek istiyoruz. Hatta sosyal yaşam merkezlerimizde yaşlılarımızla da bu çalışmaları yapıp, yazın ortaklaşa bir Bilim Şenliği düzenleme hedefimiz var. Bunların yanında Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi’nde önemli bir proje başlatacağız. 18 ve 36 aylık arasındaki bebeklerin otizm testine tabi tutulmalarını sağlayacağız. Aile hekimlerinden de destek alacağımız projede, otizm tanısı alan çocukların rehabilitasyon hizmeti almalarını sağlamak en önemli amacımız.

ALZHEİMER YAŞAM MERKEZİ…

Geçtiğimiz eylül ayında Alzheimer Yaşam Merkezi’ni hizmete açtık. Bu merkezde 80 Alzheimer’lı hastaya hizmet veriliyor. Sabah onları evlerinden alıp, önce kahve eşliğinde sohbet ettiriyoruz, sonra onlara özel fiziksel aktivite yaptırıyoruz. Satranç, örgü, hobi bahçesi, zeka oyunları gibi etkinliklerimizle onların hem sosyalleşmelerini hem de hastalıklarının ilerlemelerini yavaşlatmayı hedefliyoruz. Burada ilk ve ikinci aşamadaki Alzheimerlı hastalar, uzmanlar eşliğinde hoş vakit geçirme imkanı buluyor. Hasta yakınları da bu sürede içleri rahat bir şekilde kendilerine vakit ayırabiliyorlar. Hasta yakınlarından çok güzel geri dönüşler alıyoruz. Hastalarının Alzheimer Merkezi’ne büyük bir istekle geldiklerini ve burada olmaktan çok mutlu olduklarını söylüyorlar.”

alzheimer merkezi

Bunu paylaş:
  • 224
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir