Kadıköy'den sokak hayvanlarına vefa
 Cenay Toprakkaya

Kadıköy’den sokak hayvanlarına vefa

Kadıköy’den sokak hayvanlarına vefa
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköylüler ve Kadıköy Belediyesi, kent yaşamının can dostları sokak hayvanlarını unutmuyor. Sokak kedilerinin en yakın dostu “Tommy” Fenerbahçe’de, Modalıların can dostu “Tarçın” ise her zaman yatıp dinlendiği köşesinde Kadıköylüleri bekliyor.

TARÇIN, MİNDERİNE UZANIP YİNE BİZE BAKACAK…

Moda semtinin simgelerinden biriydi Tarçın. Tüylerinin renginden gelen ismini tüm Modalılar bilirdi. 18 yaşındaki Tarçın, Moda’da birçok eve misafir oldu ancak en fazla sokağı sevdi. Moda sakinlerinin can dostu oldu. 2016 yılında ters yönde giden bir aracın altında kalarak can verdi. Tarçın’ın ölümü tüm hayvanseverleri yasa boğdu, hayvan hakları konusundaki eksiklikleri bir kez daha hatırlattı. Moda’da yaşayan hayvanseverler, yattığı köşeden etrafını izleyen, kimseye zararı olmayan, etrafına mutluluk saçan bu canlıyı unutmadı. Modalı heykeltıraş İskender Giray, Moda Burnu’nda her zaman beklediği yere Tarçın’ın heykelini yaptı. Heykelin kaidesi, betondan tasarlanmış bir minder oldu.

HAYVAN HAKLARI HATIRLATILDI…

Heykelin yerine yerleştirilmesi sırasında konuşan İskender Giray, heykelin Tarçın’a duyulan özlemin yanı sıra ülkemizdeki hayvan hakları konusundaki eksikleri vurgulamak amacını taşıdığının altını çizdi. Hayvan Hakları Kanunu’nun bir an önce düzelmesini, cezaların arttırılmasını talep eden Modalılar; “Yaşadığımız yerin kimliğini oluşturmada bizler kadar sokak canlarının da o mekana ve o mekanın insanlarına kattıkları olduğunu biliyoruz. Bunun en güzel örneklerinden biri olan Tarçın, ölümünün ardından insanların tek yürek olup, bir milyonun üzerinde tweet attığı bir can. Bize düşen ise, onun sayesinde tüm canlar için bir ses olmak” ifadelerini kullandı.

Kadıköy

KEDİ DOSTU TOMMY DE FENERBAHÇE’DE…

Sokak kedilerinin en yakın dostu olan köpek Tommy de Fenerbahçe Dalyan’da yerini aldı. Fenerbahçelilerin beslediği iyi huylu sokak köpeği Tommy, araba çarparak hayatını kaybeden sokak canlarından biri. Kedilerle arası çok iyi olan Tommy’i kedi emzirirken görenler dahi var. Heykeltıraş Ümit Öztürk, Tommy ve onun sokak kedileriyle olan dostluğunu unutmadı. Dalyan’a sokak hayvanlarının beslenme noktası olan yere heykeli dikildi. Sokak hayvanlarına dikkat çekmek amacıyla yapılan heykel, Kadıköylüler tarafından beğeni topladı.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir