Kuşdili çayırdır, imara açılamaz!
 Cenay Toprakkaya

Kuşdili çayırdır, imara açılamaz!

Kuşdili çayırdır, imara açılamaz!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy’ün etkin sivil toplum kuruluşları, ilçenin tam merkezinde bulunan 3. derece doğal sit alanı niteliğindeki tarihi Kuşdili Çayırı’nın mahkeme kararına rağmen imara açılmasını protesto etmek amacıyla bir araya geldi. Kuşdili Çayırı’nın yanı başında 12 Haziran Salı günü toplanarak basın açıklaması gerçekleştiren Kadıköy Kent Dayanışması, Kuşdili Platformu, Kadıköy Kent Konseyi Çevre ve Altyapı Grubu, Validebağ Savunması üyelerine; Kadıköy Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi CHP Üyesi Mimar Ülkü Koçar ile CHP’nin önceki dönem aktif milletvekillerinden Kadir Gökmen Öğüt de destek verdi.

“Kuşdili çayırdır, imara açılamaz!” mesajının verildiği basın açıklamasında; “Kuşdili Çayırı mahkeme kararlarına, bilim insanlarına ve Kadıköy halkının yoğun itirazlarına rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yeniden imara açılmak istenmektedir. Hem de insan sağlığı, şehir planlaması, tarihi ve bilimsel tüm değerleri hiçe sayan ‘çılgın’ bir projeyle” ifadelerine yer verildi. Açıklamanın devamında ise şu detaylar yer aldı:

Kuşdili Çayırı

DUYARLI KADIKÖY HALKI DİRENDİ…

“Kuşdili Çayırı, 1970’li yıllara kadar çınar ağaçlarının gölgesinde, kuş cıvıltılarının kurbağa sesleriyle yarıştığı, kurbağaların kuşlara şakımayı öğrettiği, çimenlerinde yıldız çiçeklerinin açtığı, dere kenarında balıkçıların sadece balık ağlarını değil, istakoz sepetlerini de kuruttukları bir koruluktu. 1980’li yıllarda söz konusu alan, önce pazar yeri ilan edildi. Böylece kısa zamanda koruda ağaç, çayırda ot kalmadı. Sonra pazarcıların da elinden alındı, araç parkı haline getirildi. 2007 yılında askıya çıkan ilk planda buraya devasa bir AVM önerildi. Bu plan ile o zamana kadar yeşil alan olarak belirlenmiş, kamuya ait söz konusu alanın mülkiyeti İBB’ye geçirilmiş oldu. Ve tüm Koruma Kurulu kararları yok sayıldı. Bazı kurul üyeleri değiştirildi. Meslek odalarımız bu konuda hem kamuoyunu bilgilendirdi, hem de gerektiği gibi dava açtı. Bilinçli ve duyarlı Kadıköy halkı direndi, bu proje hayata geçirtilmedi.

Kuşdili Çayırı

BETONLAŞTIRMA ISRARI SÜRÜYOR…

2013 yılında yeni bir plan daha yapıldı. İtirazlar sonucu o plan da uygulanmadı. 27/04/2018 tarihinde ise yeni bir planın onaylandığını görüyoruz. Güzelim İstanbul’u beton çölüne çeviren zihniyet, ufak tefek cümle değişiklikleriyle yaptıkları planı askıya çıkararak, Kuşdili Çayırı’nın betonlaşması ısrarından vazgeçmedi. 19 Haziran 2018 tarihine kadar askıda kalacak olan yeni planda ‘altı otopark, üstü park’ denilerek, Kadıköy halkına cazip ve sakıncasızmış gibi gösterilmek istenmektedir.

Mevcut projeyle yapılmak istenen şudur:
– Alanın yarısının 1.50 metre altına zemin altı çok katlı otopark, otopark üzerine toprak dökülerek yeşil örtü,
– Zemin üstünün bir bölümünde çok katlı yapılaşma,
– Alanın yarısına yeşil örtü.

Göz ardı edilenler ise şunlardır:

1- İSKİ raporu: İSKİ, bu projeye ilişkin verdiği raporda Kurbağalıdere’nin defalarca tanık olunduğu gibi taşma riski taşıdığına dikkat çekmektedir. Raporunda ‘İdaremiz görüşleri dışında herhangi bir uygulama yapılması durumunda meydana gelebilecek maddi manevi olumsuzluklardan İdaremiz sorumlu tutulamaz’ cümlesi ile sorumluluğu İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne aktarmıştır. Şiddetli bir yağmurun önüne kattığı her şeyi yıkarak afete neden olacağı gerçeği ortadayken, bizler derenin yanı başında yerin 36 metre altına inilerek yapılacak çok katlı otoparkın su baskınıyla toplu mezara dönüşmesi endişesini taşıyoruz. İSKİ’nin taşma ve sel felaketini önleyeceği gerekçesiyle 5 yıldır Kurbağalıdere’de ıslah çalışması yürüttüğü bilinmektedir.

2- Sağlık raporları: Kadıköy’de hava kirliliğinin boyutu şu an limitlerin çok üstündedir. Bölgemizdeki hava kirliliği ölçüm cihazları alarm vermektedir. Bu proje ile binlerce aracın daha kent merkezine gelmesi, egzoz gazlarını çok daha fazla arttıracaktır. Dolayısıyla akciğer hastalıkları, solunum yolu hastalıkları, astım ve benzeri ciddi hastalıklar önlenemeyecek boyutlara ulaşacaktır.

3- Jeoloji raporları: İstanbul’da şiddetli bir depremin her an olabileceğine dikkat çekilirken, Kadıköy halkının binalardan uzak durarak toplanabileceği, afette koordine olabileceği tek toplanma alanıdır Kuşdili Çayırı.

4- Ulaşım planlaması raporları: Başta İTÜ’nün verdiği raporlarda da belirtildiği gibi, bilimsel olarak kent merkezindeki otopark sayısının çoğalması, araç yoğunluğunun daha da artması demektir. Kısaca daha çok otopark, daha çok trafik yoğunluğunu getirecektir. Kuşdili Çayırı’nın bir köşesinde faaliyet gösteren itfaiye binasından çıkan araçlar, Kadıköy’ün bugünkü trafiğinde bile yangınlara yetişmekte zorluklar yaşarken, bu proje gerçekleştiğinde nasıl yetişecektir? Araç parkı ve eğlence merkezi konumuna düşürülmeye çalışılan, İstanbul’un en güzel ilçelerinden biri olan Kadıköy’e öngörülen yaşam biçimi bu mudur? Bir kent merkezinde halkın kolay, ucuz, sağlıklı ve güvenli ulaşımının tek yolu, planlı ve daha nitelikli toplu taşıma araçlarının artırılmasıdır.

5- Arkeolojik raporlar: Tarihi Kuşdili Çayırı’nın altı, antik Khalkedon kentinin 8 bin yıl öncesine ait sırlarını taşımaktadır. Arkeoloji Derneği, doğal SİT alanı olan Kuşdili Çayırı’nın aynı zamanda arkeolojik SİT alanı olması yönündeki raporlarını ilgili kamu kuruluşlarına iletmiştir. Buranın Arkeopark olmasını önermektedirler.

6- Danıştay’ın gerekçeli kararı: Danıştay kararında Kuşdili Çayırı’nın yapılaşmaya açılamayacağı ve yeniden ağaçlandırılması gerektiği vurgulanmaktadır.

RANT PLANLARINDAN BIKTIK!

Saydığımız tüm bu nedenler göz önünde bulundurularak, yerin altında ve üstünde yapılaşmanın önünü açabilecek her türlü plan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İBB tarafından iptal edilmelidir. Bizler, küçük cümle değişiklikleriyle durmadan önümüze getirilen rant planlarından bıktık. Bu planların tümünü reddediyoruz. Tamamı asfaltlanarak sıradan bir araç parkı görünümüne döndürülen 45 dönümlük bu alanın, yeşil alana hasret kentimize yeniden Kuşdili Çayırı olarak kazandırılması yönündeki ısrarımızdan vazgeçmeyeceğiz.

ÇAYIR VE KORULUK HALİNE DÖNÜŞTÜRÜLMELİ…

Türkiye’nin en büyük havaalanı kaldırılıp yerine park yapılabiliyorsa, bizim talebimizin gerçekleşmemesi için hiçbir neden yoktur. Kuşdili Çayırı, alana 1 metreküp beton sokulmaksızın çayır ve koruluk haline dönüştürülmelidir. Doğayı, insanı ve diğer tüm canlıların haklarını korumayı ilke edinen, bu konuda sorumluluk duyan tüm yetkililerin ve kamuoyunun dikkatine sunuyoruz.”

Kadıköy Kent Dayanışması
Kuşdili Platformu
Kadıköy Kent Konseyi Çevre ve Altyapı Grubu
Validebağ Savunması

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir