Kurbağalıdere'de mutlu son Evlendirme Dairesi'nde!
 Kadir Toprakkaya

Kurbağalıdere’de mutlu son Evlendirme Dairesi’nde!

Kurbağalıdere’de mutlu son Evlendirme Dairesi’nde!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköylülerin ağır koku, metan gazı ve yoğun kirliliğe maruz kaldığı yıllar sonra erdi. Kanalizasyon atıkları yer altına indi, yüzeyde ise son fiziki düzenlemeler yapılıyor. İBB tarafından yaklaşık 72 kilometrelik Kurbağalıdere’nin her iki yakasında devam eden çalışmalarda mutlu son, Kadıköy Belediyesi Evlendirme Dairesi yanında gerçekleşecek.

İstanbul’da çarpık yapılaşmanın hızla arttığı on yıllar önce kanalizasyon giderlerinin Kurbağalıdere’ye boşaltılmasına izin verilmesi, bir anlamda Kadıköy’ün çevre felaketin başlangıcıydı. Evler, işyerleri ve birçok tesisin kanalizasyonlarının yüzeyden, Kadıköylülerin direkt soluyabildiği ve çıplak gözle görebildiği, dokunabildiği şekilde kilometrelerce akması ve bu şekilde Marmara Denizi’ne boşalması, zamanla Kurbağalıdere’yi mikrop patlaması yaşanan bir açık hava kanalizasyon giderine çevirdi.

DERENİN İKİ YAKASI SÖĞÜTLÜÇEŞME-HASANPAŞA’DA BİTİYOR…

Göztepe ve Moda-Kalamış yönünde eş zamanlı yürütülen yüzey düzenleme çalışmalarının öngörüldüğü üzere 2017 yılı yaz aylarında tamamlanması ile birlikte Kurbağalıdere’den iş makineleri tamamen çekilecek. Dere yatağının kaydırıldığı, zeminin temizlenebilmesi amacıyla beton döküldüğü, debinin arttırılması için genişletilme ve derinleştirilme çalışmaları yapılan şantiye sahasında deniz suyunun iç kesimlere kadar ulaşması ile birlikte önemli ölçüde temizlik sağlandı. Kanalizasyon giderlerinin tamamen yer altına inmiş olması, ağır koku sorununu çözdü. Derenin her iki yakası Söğütlüçeşme ve Hasanpaşa’da, Kadıköy Belediyesi Evlendirme Dairesi çevresindeki fiziki düzenleme çalışmalarıyla son bulacak.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir