Modalı Diş Hekiminden önemli mesajlar...
 Kadir Toprakkaya

Modalı Diş Hekiminden önemli mesajlar…

Modalı Diş Hekiminden önemli mesajlar…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Gelişen teknoloji ile birlikte branşlaşan diş hekimliğinde protez ayrı bir önem taşıyor. Ağızda bazen şakır şakır oynayan, halk arasında takma diş olarak bilinen total protez, günümüzde yerini büyük ölçüde implant destekli hareketli proteze ve implant destekli sabit proteze bıraktı. Yıllardır gerçekleştirdiği tedavi metodlarını implant ile harmanlayarak hastalarına uygulayan Protez Uzmanı Senem Başbuğ Aydın’ın Moda’daki kliniğinin kapısını çaldık…

Diş sağlığı, her yaşta kişinin günlük yaşamını büyük oranda etkiliyor. Türkiye’de yıllık kişi başına düşen diş macunu oranı 110 gram olarak tespit edildi. Bu rakam Almanya’da 457, Amerika’da ise 400 gram olarak kayıtlara geçti. Kişilerin yoğun diş kaybı yaşadığı Türkiye’de en son yapılan araştırmalarda, 65 yaş ve üstü bireylerde total dişsizlik oranının yüzde 67 düzeyinde bulunduğu belirtildi. Bu nedenle, ülkemizde başarılı protez diş uygulamaları büyük önem taşıyor.

LOGOLARINDA MUTLULUK VAR…

Kadıköy Anadolu Lisesi mezunu, Marmara Üniversitesi Protez Bölümü’nden uzmanlığını  almış olan Diş Hekimi Senem Başbuğ Aydın, Bahariye Caddesi üzerindeki kliniğinde sorularımızı içtenlikle yanıtladı. Genel Diş Sağlığı üzerine de tedavilerini gerçekleştiren diş hekimi, meslektaşı Ortodonti Uzmanı eşi ile birlikte kuruluşlarının özel logosunu hazırlamış. Aynı anda hem kalp, hem de diş minesini andıran logo, Senem ve eşi  Burak Aydın’ın isimlerinin baş harfini de sembolize ediyor.

İşte “diş ihmale gelmez” diyenlere özel röportajımızın ayrıntıları…

Diş kaybının ardından hastanın imdadına yetişen protez tedavisinde hangi noktadayız?

Türk hekimleri olarak dünya standartlarındayız. Total protez, artık yerini yine protez alanı içerisinde yer alan implant destekli proteze bırakıyor. Hastaya uygun olan çeşitli tedavi metodları, günümüz teknolojisi ile birleşerek uygulanıyor ve son derece başarılı sonuçlar elde ediliyor. Kliniğimize yurtdışından hastalar tedavi olmak için gelmekte ve tedavileri sonrası ülkelerine memnun olarak dönmektedirler. Ancak Türk toplumunun genel diş sağlığı için ne yazık ki aynı şeyi söyleyemem. Toplumumuzu ağız hijyeni ve düzenli diş hekimi kontrolü konusunda bilinçledirmemiz gerekmektedir.

Değişen dünya, estetik kaygısını arttırdı. Bunu mesleki olarak nasıl yorumlarsınız?

Dişi eksik ya da sorunlu olan kişiler, sosyal ve günlük yaşamında da problemlerle karşılaşır. Gülümseyemezler ya da gülümseseler bile elleriyle dişlerini örtme çabası içerisinde olurlar. Çünkü ya dişlerinin estetiğinden şikâyetçilerdir, ya da dişlerinin arasına yemek artıkları sıkışıp duruyordur. Sosyal hayatta sadece dişlerin estetiğinden bahsetmek yetersiz olur, çünkü ağız kokusu da bir o kadar sosyal hayatımızı etkiler. Diş estetiği ve sağlığı, hastanın kendine toplum içerisinde güvenini yerine getirdiği gibi “prezentabl” olmasını da sağlar. Protez uygulamalarına üstün estetik özelliklere sahip malzemelerin girmesi ile geniş yelpazeli tedavi seçenekleri, hastaların hekimlerine güvenini arttırdı. İlginin her geçen gün arttığını söyleyebilirim. Sadece seramik kuronlar değil, diş beyazlatma ve estetik ince porselen ile yapılan lamina restorasyonlar da hastaların estetik kaygısı için başvurduğu tedavi seçenekleri arasında… Bugün, sadece beyazlatma ile bile kişinin özgün diş renginin en az iki ton açığını elde etmek mümkün…

Şüphesiz her tedavi önemlidir. Ayrıca, ortodontik bozuklukların tedavisinin önemini nasıl yorumluyorsunuz?

Ortodonti olarak adlandırılan diş çapraşıklığı ve çene bozukluklarının tedavisi ne kadar erken gerçekleşirse, mevcut sorunlar büyümeden önlerine geçilebiliyor. Ancak günümüzde her yaş grubuna başarıyla ortodonti uygulanabiliyor. Orta ve üst yaş grubu, yıllar önce çocukluk dönemlerinde ortodonti tedavileri ile tanışmamışlardı. Ancak yaşın ilerlemesi, bu tedaviye engel değil artık… Hatta protez tedavi planlamalarında, implant uygulaması öncesi gerekli yer hazırlanmasında, pembe estetikte, yaşla dolgunluğu azalan dudakların dişlerle desteklenmesinde ortodonti ile birlikte çalışıyoruz. İnsanlar da dişlerine takılan tellerden kaygı duymuyor artık… Tellerini yeni aksesuarları olarak düşünüyorlar. Hatta, güzel mi duruyor ne? (tebessüm ediyor)

Diş tedavilerinin branşlaşmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kesinlikle sağlığın kalitesini arttırdı. Kliniğimizde genel tedaviler ile birlikte branş tedavilerini de bu nedenle konsültan hekim arkadaşlarımızla birlikte yürütüyoruz. Çağımızda “Her şeyi ben bilirim, ben yaparım” gibi yaklaşımlar kabul görmemektedir. Alanında uzmanlaşmak, daha kaliteli sağlık hizmeti için önem taşıyor.

Hastalar diş tedavilerinde en çok neleri sorguluyor?

Tedavide hangi uygulamalarla karşılaşacaklarını, ne tür materyaller kullanılacağını ve bu materyallerin farklarını merak ediyorlar. Bu nedenle hastalarımızı tedavi öncesi fototgraf arşivimiz ve materyal örneklerimizle bilgilendiriyoruz. Tedavi süreci ile ilgili de genel bilgi veriyoruz. Buna göre iş ve özel yaşam planlamalarını yapmaları için… Malum düğün, dernek telaşlarına yetişecek dişler gerekebiliyor.

Diş tedavilerinde kaliteyi en çok etkileyen faktörler nedir?

Hastanın tedavi sonrası uyması gereken kuralları göz ardı etmesi, sorunları da beraberinde getirir. Ancak önce hekim, kaliteli hizmet verebilmelidir. Diş sağlığında dakikalarla değil, kaliteyle yarışılmalı. Tedavi süreci ve uygulamaları, kişiden kişiye farklılık gösterir. Buna göre planlama yapılmalı.

1 günde implant ne kadar mümkün?

Evet, 1 günde implant mümkün… Ama her hastaya ne kadar doğru bu tartışılır. Daha önce de söylediğim gibi, bu kişiden kişiye değişir. Daha yararlı olacağı ortada ise, beklemek hasta ve kaliteli sağlık hizmeti için gereklidir.

İmplant günümüzde büyük bir kolaylık. Peki bakımı zor mu?

Hayır değil… Aslında kişi tüm dişlerine göstermesi gereken hassasiyeti implantına da gösterse, ayrı bir çabaya gerek kalmaz. Dişlerin düzenli fırçalanması ve dişlerin ara yüz temizliği, ağız hijyeni konusunda altın anahtarlardır. İmplantın orijinal dişten hemen hemen farkının olmaması ve kalıcılığı en büyük avantajı… Hasta, kısa zamanda diş sahibi oluyor. Bunun karşılığını, gereken bakımla ve düzenli kontrollerle verebilmeli.

Son olarak okurlarımıza mesajınız?

Sağlıklı ve kendinize güvenerek gülümseyin… ASLA gülümsemenizi ertelemeyin… 

Dr. Senem Başbuğ Aydın / PROTEZ UZMANI    

Adres: Bahariye Cad. Işık Apt. No:94/1 Kadıköy – İstanbul 

Tel: (0545) 368 19 17

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir