Akupunkturun duayeni Nüzhet Ziyal hayatını kaybetti
 Kadir Toprakkaya

Akupunkturun duayeni Nüzhet Ziyal hayatını kaybetti

Akupunkturun duayeni Nüzhet Ziyal hayatını kaybetti
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Akupunkturun duayeni Dr. Nüzhet Ziyal, tedavi görmekte olduğu hastanede 97 yaşında vefat etti. Ülkemizdeki Akupunktur Derneği’nin kurucu başkanı da olan 40 yıllık Akupunkturist Dr. Nüzhet Ziyal, çok yakın zamana kadar Kadıköy’deki muayenehanesinde hasta kabul etmekteydi. Bu veda, özellikle akupunktur camiasını yasa boğdu.

Konuyla ilgili düşüncelerini sorduğumuz, aynı zamanda Nüzhet hocadan sonra Akupunktur Derneği Başkanlığı’nı da yapmış olan Dr. Ayhan Cingi; “Camiamız gerçekten ulu çınarını kaybetti. Nüzhet hocamız gerek bilimselliğiyle ve gerekse insanlığıyla hepimiz için mükemmel bir örnekti. Kendisinden çok şey öğrendik. Nur içinde yatsın. Yeri doldurulamaz. Tüm camiamızın başı sağolsun” ifadelerini kullandı.

Bugüne kadar ülkemizde yüzlerce akupunktur hekimini yetiştiren Nüzhet Ziyal’in cenazesi, Karacaahmet Şakirin Camii’nde 6 Temmuz Cumartesi günü ikindi namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından defnedildi.

Nüzhet Ziyal
NÜZHET ZİYAL HAKKINDA…

Göğüs-İç Hastalıkları Uzmanı, Akupunktur Derneği Başkanı, Sağlık Bakanlığı Akupunktur Bilimi Kurul Üyesi, Yeditepe Üniversitesi Akupunktur Kurs Öğretim Üyesi, Dünya Akupunktur Birliği (WAFS) Komite Üyesi, Japonya-İngiltere-Fransa-Almanya Dernekleri Üyesi olarak ulusal ve uluslararası birçok derneğin üyesi ve yöneticisi olan Dr. Nüzhet Ziyal, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Türkiye’de Göğüs ve İç Hastalıkları Uzmanlığı ihtisasını ilk yapan kişi olarak 1952’de uzman olmuş ve Süreyyapaşa Sanatoryumu’nun ilk astım kliniği şefliği yapmıştı.

AKUPUNKTURU TÜRKİYE’YE GETİREN HEKİM…

Nüzhet Ziyal, bilimsel anlamda akupunkturu Türkiye’ye ilk getiren doktordur. Akupunktur öğrenimine Japonya ve Çin’de başlamış, defalarca bu ülkelerde eğitim için bulunmuş, ardından Almanya Akupunktur Derneği üyeliğine kabul edilmiştir. Yazıları Alman dergilerinde yayınlanmış, Dr. Kampik ve Dr. Richter ile çalışmıştır. Duesseldorf Kongresi’nde bildiri sunmuş ve Stockholm Dünya Kongresi’nde PhD ve şeref madalyası almıştır. İngiltere Derneği ve Japonya Ryodoraku Derneği üyesi olan ve derneğin düzenli yayınlanan dergisinde yazıları bulunan Nüzhet Ziyal, Prof. Dr. Nakatani’den öğrenim görmüştür. Akupunkturu ilerletmek için dünyanın her yerindeki kongrelere gitmiş ve bildiriler sunmuştur. Stockholm, Duesseldorf, İspanya, Malaga, Roma, Sofya, New York, Pekin, Seul, Avustralya, Brezilya kongrelerine aktif olarak katılmıştır. Banghok, Hindistan, Moskova’da akupunktur eğitimleri almıştır. Polonya’da Başka Zbigniev Garnuzevski ile çalışmıştır. Danimarka’da Flayborg öğrenimi görmüştür.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir