Erenköy Çarşısı yeniden canlandırılacak
 Pınar Baltacı

Erenköy Çarşısı yeniden canlandırılacak

Erenköy Çarşısı yeniden canlandırılacak
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Erenköy’ün tam göbeğinde bulunan ve bünyesinde toplam 14 dükkanı barındıran Tarihi Erenköy Çarşısı yenilenmeye hazırlanıyor. İçerisinde tarihi bir cami ve çeşme de yer alan çarşı, “Tarihi Çarşıyı Kalkındırma Projesi” kapsamında Kadıköy Belediyesi’nin önderliğinde yeniden canlandırılacak ve cazibe merkezi haline getirilecek. Projede tarihi çeşme de çarşıya dahil edilirken, meydana bir de İstiklal Savaşı kahramanlarından, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün silah arkadaşı Kazım Karabekir Paşa heykelinin yapılması düşünülüyor.

Kadıköy Belediyesi Kentsel Tasarım Müdürü Mukadder Çetiz, söz konusu bölgenin Kadıköy’ün işlevsel ve simgesel özel alanlarından biri olduğunu dile getirerek, Kadıköy Life Dergisi’ne projeye dair şu açıklamalarda bulundu: “Bu alan için hazırladığımız projemizde hedefimiz, çarşının tarihi özelliklerine uygun olarak korunmasıdır. Alanda mevcut anıt ağaçlara ilave ağaçlandırma yapılacak; kent mobilyası, sanat öğeleri vb. araçlar ile alanın nitelik ve konforu arttırılacak. Böylece bütün yaş grupları, alanı farklı amaçlarla kullanacak. Tüm yurttaşlarımızın etkin şekilde dahil olacağı bir kamusal alana sahip olacağız.

MEYDAN ÖZELLİĞİ KAZANDIRILACAK…

Projemiz ile Zihni Paşa Camii ve dükkânların bulunduğu yapı adası çevresinde, kısmi yayalaştırma önerisiyle birlikte alana istasyonu da kucaklayan bir meydan özelliği kazandırılacak. Çarşıdaki dükkân cephelerinin, alanın tarihi niteliğine uygun hale getirilmesi gibi çarşı dokusunu güçlendirecek uygulamalar yapılacak. Projemiz aynı zamanda Erenköy’ün fazlasıyla ihtiyaç duyduğu nitelikli açık ve yeşil alanı kazandırmayı amaçlıyor. Uygulama öncesi son aşamadayız, proje şu anda yayalaştırma kararı için onay sürecinde. Kurum onaylarının tamamlanmasını takiben, yatırım planlarına dâhil edilerek uygulaması yapılacak.”

Erenköy Mahallesi Muhtarı Necla Alpüstün

“TRAFİK SORUNU KONUSUNDA ÇEKİNCELERİMİZ VAR”

Projeye ilişkin görüşlerine başvurduğumuz Erenköy Mahallesi Muhtarı Necla Alpüstün ise projeyi desteklediklerini vurgularken, semt sakinleri ve esnafın çekincelerini de şöyle anlattı: “Tarihi Çarşıyı Kalkındırma Projesi’ni destekliyoruz. Son derece güzel ve Erenköy’ü cazibe merkezi haline getirebilecek bir proje. Proje kapsamında çarşı merkezine İstiklal Savaşı kahramanlarından, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün silah arkadaşı Kazım Karabekir Paşa’nın heykeli konulacak ve tarihi çeşme, çarşıya dahil edilecek. Fakat, trafik konusunda doğacak sıkıntılardan dolayı kaygılıyız. Erenköy esnafı ve halkımızın bölgenin trafiğe kapatılması konusunda çekinceleri var. Bu noktayı esnaf ve semt sakinlerimizin yorumuna bırakmayı doğru buluyorum. Trafiği rahatlatacak ve herkesi mutlu edecek bir düzenleme yapılacağına inanıyorum.”

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ANKET YAPTI…

Çarşıya girildiğinde hemen sağ tarafta bulunan Sırma Pastanesi’nin sahibi Birsen Yalçın da İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne başvurarak, burada olası proje için anket yapılmasını istendiğini ve anket sonucunun yüzde 90’a yakın bir oranda “Hayır” çıktığını belirterek; “Erenköy Çarşısı içinde yaklaşık 14 dükkanın bulunduğu küçük bir çarşı. Müşterilerimiz genelde burada oturan semt sakinleri oluyor. Çoğunun yaş ortalaması yüksek olduğu için de araç kullanarak çarşıya ulaşım sağlıyorlar. 23 senedir bu çarşıda esnafım. Eğer çarşımızı güzelleştirmek istiyorlarsa, önce çöplerimizi temizleyerek, elektrik sistemlerimizde oluşan sorunlara çözüm bulsunlar. Bir düzenleme şart, fakat buranın trafiğe kapatılmasını doğru bulmuyoruz” dedi.

Erenköy Çarşısı

Bunu paylaş:
 • 311
 •  
 •  
 •  
 •  
 •   
 •   
 •  

3 Responses to Erenköy Çarşısı yeniden canlandırılacak

 1. Sirzat Ridvanpasa Ekim 16, 2018 at 10:08 am

  Hakikaten bir referendum düzenlenmeli Erenköy ikametli sakinler arasında ve dükkan işletmecilerini de kapsamalı. Baksanıza esnaf hoşnutsuz düzenlemeden, Erenköy sakinleri yaşlı, çarşıya yürüyerek çıkamıyorlar.

  Kadıköy Belediyesi maşallah “yaptım oldu”cu AKP’li belediyelerden aşağı kalmamaya başladı iyiden iyiye. Ama yerel seçimler yaklaşıyor, “tıpış tıpış oy vereceksiniz” tepedencileri halktan en güzel cevabı bu sefer alacak. Herkesin bir bam teli vari artık yeter!

  Cevapla
 2. Aydın Kolçak Ekim 21, 2018 at 9:39 pm

  Erenköy Çarşısının tarihi dokusuna uygun olarak bir düzenleme yapılabilir.Fakat meydanı trafiğe kapatmak tam bir felaket olur.Bu alanda hastane olması,merkez bir cami olması,perşembe günleri pazar kurulması zaten yeterince probleme neden olmaktadır.Bir de meydana araç girişi yasaklanırsa trafik sorunu işin içinden çıkılmaz bir hal alacaktır.Bu durum çarşı esnafını da olumsuz etkileyecektir.Doğma büyüme Erenköylü olarak söylüyorum,çevre düzenlemesine evet fakat çarşının trafiğe kapatılmasına hayır.Ankette de belirttim bunu.

  Cevapla
 3. Ebit Uğur Ekim 22, 2018 at 10:53 pm

  Erenköy, balıkçıların önündeki trafik sıkışıklığını önlemek için trafik tabelalarında belirtildiği gibi çekicilerle park etme kurallarına uymayanların araçlarını çekip cezayi işlem uygulanırsa trafikte rahatlar.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir