Erenköy Kız Anadolu Lisesi yıkılıyor
 Deniz İhsan Taşdelen

Erenköy Kız Anadolu Lisesi yıkılıyor

Erenköy Kız Anadolu Lisesi yıkılıyor
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Daha önce birçok sorunla karşı karşıya kalan Erenköy Kız Anadolu Lisesi’nin yıkılıp yeniden yapılması kararlaştırıldı. Valilik kararı ile önümüzdeki yaz yıkımına başlanacak olan okul, deprem riski taşıyor. 1945 yılında yanan ve 1953 yılında tekrar yapılan okul binası, 1974 yılında B Blok kısmı oluşturularak eğitim ve öğretime devam etti. Fakat yapılan araştırmalar sonucunda deprem riski taşıdığı tespit edildiği için, yeni bir binanın yapılması kararı alındı.

Erenköy Kız Anadolu Lisesi’nin tarihini, mevcut durumunu, yeni bir okulun yapılma kararının nasıl alındığını ve yeni okulun nasıl bir proje ile hayata geçirileceğini konuştuğumuz Erenköy Kız Anadolu Lisesi Müdürü Saadet Berna Ocakcıoğlu; “Projenin teslim süresi 16 ay olarak belirlendi. Mevcutta olduğu gibi 33 tane dersliğimiz, 2 adet resim dersliğimiz, bir ritim atölyemiz, Türk Dili ve Edebiyatı bölüm odalarımız, 3 adet laboratuvarlarımız olacak. Şu anda en büyük eksikliğimiz olan ve bu işin olmasını en çok isteme nedenlerimizden birisi de konferans salonumuzun olacak olması” dedi. Ocakcıoğlu, konuşmasının devamında şunları dile getirdi:

İSTANBUL VE TÜRKİYE’NİN EN KÖKLÜ OKULLARINDAN BİRİ…

“Hem İstanbul’un hem de Türkiye’nin en güzel, en köklü okullarından birisi Erenköy Kız Anadolu Lisesi. Okulun en güzel yanı, şu anda 27 dönümlük bir alana sahip olması. Daha önce caddenin karşısında Avni Akyol Güzel Sanatlar Lisesi yapılan okul, Erenköy Kız Anadolu Lisesi’nin yatılı kısmıydı. Orası da buraya dahilken kocaman bir koru içerisinde eğitim binası olarak köşkte eğitim-öğretim veriliyordu. 1945 yılında çok acı bir yangın geçiriyor okul ve şu an içinde bulunduğumuz bina tamamen kül oluyor. Yeniden okul çalışmaları başlıyor. 1953 yılında ise oturduğumuz bina yapılıyor ve eğitim-öğretime açılıyor. Yurt içinde talep fazla olduğu için B Blok dediğimiz bina, 1974 yılında yapılıyor. O tarihten bu yana da işlevine devam ediyor.”

DEPREM RİSKİ TAŞIYOR…

1999 depreminin ardından alınan tedbirler kapsamında okullarında depremsellik adına araştırmalar yapıldığını ve riskli okullar arasında yer aldıklarını ifade eden Berna Ocakcıoğlu; “Ben göreve geldikten sonra velilerden ve çevreden, okulun deprem riski taşıdığına dair söylentiler dolaşıyordu. Bu konuda bir şey biliyor musunuz, çocuklarımız güvende mi gibi sorular gelmeye başlayınca ben de gerekli yerlerle temasa geçtim. Okulun böyle bir tehlikesinin olduğunu ve Valilik çalışmalarının sürdüğünü öğrendim. Çalışmalar 2014 yılından bu yana devam etti ve geçtiğimiz sene bir grup okul Kadıköy’de yenilendi. Şu anda o okulları tamamlamak üzereler. Bunların içerisinde Atatürk Fen Lisesi, Melahat Şefikzade Ortaokulu ve Feneryolu Halk Eğitim Merkezi var. Onlar bizden önceki gruplardı. Onların işi bitmek üzere. Erenköy Kız Anadolu Lisesi’nin de Kadıköy ve Üsküdar’daki okullarla beraber yıkılıp yeniden yapılmasına İstanbul Valiliği tarafından karar verildi” şeklinde konuştu.

YIKIM YAZIN BAŞLAYACAK…

Şubat ayında gerçekleşecek yıkımın iptal edilerek yaz aylarına alındığını belirten Erenköy Kız Anadolu Lisesi Müdürü Berna Ocakcıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yıkımı yaza kadar durdurdular. Yıkım yazın başlayacak ve 16 ay sürecek. Eğer şubat ayında yıkım başlasaydı 12. sınıflarımız çok olumsuz etkileneceklerdi. En önemlisi de 12. sınıflar bahçede mezuniyet töreni yapmak istiyorlar haklı olarak. Çok güzel mezuniyet törenlerimiz oluyor. Sonuçta yaza kadar durduruldu yıkım kararı. Böylece hem öğrencilerimizin motivasyonu düşmemiş oldu, hem de plan ve programlama daha düzgün bir şekilde yapılarak, önümüzdeki sezonda bizi bir başka okul misafir ederek, geçici bir süre öğretmen kadrosu aynı, okulun adı aynı kalacak şekilde başka bir okulda misafir olacağız. Yeni okulumuz tamamlandığı zaman da okulumuza geri geleceğiz.

YENİ OKULDA B BLOK, TAMAMEN KONFERANS SALONU OLACAK…

Teslim süresi 16 ay olarak belirlendi. Mevcutta olduğu gibi 33 tane dersliğimiz, 2 adet resim dersliğimiz, bir ritim atölyemiz, Türk Dili ve Edebiyatı bölüm odalarımız, 3 adet laboratuvarlarımız olacak. Şu anda en büyük eksikliğimiz olan ve bu işin olmasını en çok isteme nedenlerimizden birisi de konferans salonunun olacak olması. Böylesine büyük, böylesine kapsamlı bir okulun konferans salonu yok. Çok fazla sayıda akademisyen geliyor, çok fazla sayıda konferansımız oluyor, tiyatro çalışan öğrencilerimiz oluyor. Bunu karşılayacak bir salonumuz yok. Yeni okulumuzda 1055 metrekare olan B Blok tamamen konferans salonu, A Blok ise eğitim-öğretim binası olacak. Yine B Blok’un olduğu yerde atölyeler ve kütüphanemiz olacak.”

AĞAÇLAR OLDUĞU GİBİ KALACAK…

Berna Ocakcıoğlu, Erenköy Kız Anadolu Lisesi öğrenci ve mezunlarına bir de müjde verdi: “En çok merak edilen konu ise bahçedeki ağaçlar. Ağaçlarımıza hiçbir şey olmayacak, hepsinin kaydı tutulmuş durumda. Hem biz envanterlerini çıkardık, hem de Kadıköy Belediyesi ve Orman Bölge Müdürlüğü tarafından ağaçlarımız kayıtlandı. Zaten herkes bu projeye çok duyarlı. Duyarlılıklarımıza ve hassasiyetlerimize uygun bir süreç işleyeceğine eminim. Projeye bakıldığında da her şey net olarak gözüküyor. Erenköy Kız Anadolu Lisesi’ne yakışır bir kampüs havasında eğitim-öğretim binamız, konferans salonumuz çok iyi bir şekilde planlanmış olarak yapılacak.”

Necla Alpüstün
Kendisi de bir Erenköy Kız Lisesi mezunu olan Erenköy Mahallesi Muhtarı Necla Alpüstün, okulun yıkılıp yeniden yapılması çalışmalarıyla ilgili dergimize şu açıklamalarda bulundu: “Erenköy Kız Anadolu Lisesi’nin yıkılıp yeniden yapılması kararı, bizim aldığımız bilgilere göre depreme dayanıklı olmadığı için İstanbul Valiliği tarafından onaylanmış, ihalesinin de yapıldığı söylendi. 16 ay içerisinde bitirilecek ve ağaçlara dokunulmayacak. Projede büyük bir kütüphanenin olacağı ve eğitim-öğretimin tek binada yapılacağı, büyük bir spor salonu da yapılacağı bilgisi iletildi.”
Erenköy Kız Anadolu Lisesi
Bunu paylaş:
  • 1.4K
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir