Ladikli Çuhadaroğlu Ahmet Ağa Çeşmesi'nde aslına uygun restorasyon
 Cenay Toprakkaya

Ladikli Çuhadaroğlu Ahmet Ağa Çeşmesi’nde aslına uygun restorasyon

Ladikli Çuhadaroğlu Ahmet Ağa Çeşmesi’nde aslına uygun restorasyon
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy Rasimpaşa’da 224 yıllık tarihi çeşmenin Kadıköy Belediyesi tarafından kaldırıldığına ilişkin iddialar sosyal medyada gündeme geldi. Kadıköylülerin tepkisiyle karşılanan olaya yönelik Kadıköy Belediyesi’nden yapılan açıklamada, Ladikli Çuhadaroğlu Ahmet Ağa Çeşmesi’ne dair bazı medya organlarında çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığı ve tarihi çeşmenin aslına uygun olarak restore edildiği ifade edildi.

Kadıköy Belediyesi, kamuoyuna yönelik yayınladığı duyuruda şu açıklamalarda bulundu: “Rasimpaşa Rıhtım Caddesi’nde yer alan tarihi Ladikli Çuhadaroğlu Ahmet Ağa Çeşmesi, yanı başındaki namazgâhla birlikte 1793 yılında III. Selim’in çuhadarlarından Ahmet Ağa tarafından Haydarpaşa Çayırı’nın kenarında yaptırılmıştır. 1980 yılında çeşmeye su getiren kanal kırılmış, çeşme susuz kalmıştır. Çeşmeyle ilgili 1996 yılında Kadıköy ve Havalisi Camii Yapma Onarma Derneği tarafından yapılan çalışma sırasında çeşme tahrip edilmiş ve özelliğini büyük ölçüde kaybetmiştir. Çeşmenin boyutunda ve içeriğinde yapılan değişiklikler tespit edilmiş olup, bu durum 11.06.2008 tarih ve 1260 sayılı İstanbul Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararında belirtilerek, projenin yeniden hazırlatılmasına karar verilmiştir.

Ladikli Çuhadaroğlu Ahmet Ağa Çeşmesi

PROJEYE AYKIRI HİÇBİR UYGULAMA SÖZ KONUSU DEĞİL…

Çeşme, Kadıköy Belediyesi’nin tarihi yapıların korunması amacıyla ilçe sınırları içinde tarihi eserlerin restorasyonuna yönelik proje çalışmaları kapsamında restorasyon programına alınmıştır. Bu kapsamda mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait olan Ladikli Çuhadaroğlu Ahmet Ağa Çeşmesi’nin restorasyon çalışmalarını yapmak amacıyla Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden izin alınarak; rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri 2011 yılında hazırlanmıştır. İstanbul Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 30.10.2014 tarih 2232 sayılı kararı ve bu kararın ekinde yer alan rölöve restitüsyon, restorasyon projeleri ile çalışmalara başlanmıştır. Restorasyon tekniğine uygun olarak mevcut çeşmenin sökümü yapılmıştır. Bu esnada tespit edilen muhdes (sonradan eklenmiş olan) parçalar elle sökülmüş olup, çeşmenin asıl parçaları yeniden yapımında kullanılmak üzere koruma ve kayıt altına alınmıştır. Yapımı kısa sürede tamamlanacak olan çeşmeye ilişkin Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun projesine aykırı hiçbir uygulama yoktur.

Ladikli Çuhadaroğlu Ahmet Ağa Çeşmesi

ÖDÜLE DEĞER BULUNDU…

Ladikli Çuhadaroğlu Ahmet Ağa Çeşmesi Projesi, tarihi kent dokularının ve kentsel-kültürel mirasın korunması amacıyla üye belediyeler arasında işbirliği ve deneyim alışverişi sağlayan Tarihi Kentler Birliği’nin düzenlediği Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’nda ödüle değer bulunmuştur. Bunun yanı sıra Ladikli Çuhadaroğlu Ahmet Ağa Çeşmesi komşuluğunda bulunan yıkılmış haldeki tescilli ahşap iki yapı, belediyemiz tarafından restore edilerek Rasimpaşa Sosyal Hizmet Merkezi olarak hizmete açılmıştır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Ladikli Çuhadaroğlu Ahmet Ağa Çeşmesi

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir