Sessizliği bozmak için lekeye çivi çak ve paylaş!
 Cenay Toprakkaya

Sessizliği bozmak için lekeye çivi çak ve paylaş!

Sessizliği bozmak için lekeye çivi çak ve paylaş!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kentsel dönüşümde 2005 yılında pilot bölge seçilen Kadıköy Fikirtepe’de arsa ve konut sahibi 65 bin mağduru temsilen oluşturulan Leke Fikirtepe Platformu’nun “Sessizliği bozmak için lekeye çivi çak ve paylaş!” konulu sanatsal kampanyası, üçüncü ayında da devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na seslerini duyurarak bölgedeki sorunların çözülmesinin hedeflendiği kampanyaya, halkın yoğun ilgisi dikkati çekiyor. 31 Mart yerel seçimlerinden önce bölge sorunlarının Bakanlık gündemine alınmasını talep eden hak sahipleri, çözüme yasal düzenleme ile başlanmasını bekliyor.

65 BİN ÇİVİ ÇAKILACAK…

Fikirtepe Mandıra Caddesi’nde sergilenen ‘Leke Fikirtepe’ isimli enstalasyon, bölge halkının uğrak noktalarından biri oldu. Kampanyaya özel tasarlanan enstalasyon üzerinde yer alan ev ikonuna, bölgede mağdur olan 65 bin kişiyi temsilen 65 bin çivi çakılacak. Gencinden yaşlısına her meslekten vatandaş; soğuk, yağmur, çamur demeden ev ikonuna çivi çakmaya devam ediyor.

Leke Fikirtepe
YABANCI BASIN DA İLGİ GÖSTERİYOR…

Vatandaşlar, “Sessizliği bozmak için lekeye çivi çak ve paylaş!” diyerek çektikleri videoları, kampanyaya özel olarak açılan “facebook/lekefikirtepe, instagram/lekefikirtepe, twitter/lekefikirtepe ve change.org/lekefikirtepe” adlı sosyal medya hesapları üzerinden paylaşıyor. Kampanya kapsamında Türk basını ile birlikte İngiliz, Fransız ve Alman basını dahil çok sayıda yabancı basın; haber, makale ve televizyon çekimleri ile kentsel dönüşümde bölgede yaşanan süreci anlatıyor.

Leke Fikirtepe
TEK ÇÖZÜM ADRESİ BAKANLIK…

Düzenledikleri kampanyanın tek muhatabı ve bölgedeki sorunların tek çözüm adresinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olduğunu söyleyen Leke Fikirtepe Platformu Sözcüsü Engin Akgüzel, mümkün olan en çok imzayı toplayarak Bakanlığa sunacaklarını belirtti. Akgüzel; “Arsa ve konut hak sahipleri olarak, kentsel dönüşüm kapsamında yaşadığımız mağduriyetimizi sonlandıracak ve bölgedeki sorunları çözecek tek mercii olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bir an önce hareket geçmesini ve konumuzu gündemine almasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Bunu paylaş:
  • 51
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir