Sahipsiz hayvanların da artık merkezi olacak
 Cenay Toprakkaya

Sahipsiz hayvanların da artık merkezi olacak

Sahipsiz hayvanların da artık merkezi olacak
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Sokak hayvanlarının tanı, tedavi, operasyon, aşılama, kısırlaştırmasını yapan ve çeşitli kampanyalarla sokak hayvanlarına farkındalık yaratan Kadıköy Belediyesi, Sahipsiz Hayvanlar Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezi binasının temelini hayvanseverlerle birlikte attı. Renkli görüntülerin oluştuğu törende sahne alan “İstanbul Band” adlı perküsyon grubu, müzik aletleri yerine mama kapları, su kapları ve kedi evleriyle müzik yaptı.

Merdivenköy Mahallesi’nde yapılacak Kadıköy Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezi’nin temeli; Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcıları Seyit Torun ve Aykut Erdoğdu, CHP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, CHP Kadıköy İlçe Başkanı Ali Narin ile Kadıköylülerin katıldığı törenle atıldı. Törene; İstanbul Veteriner Hekimler Odası Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan, Bana Göz Kulak Ol Derneği Başkanı Özge Özder, sanatçı Yeliz, Japon sanatçı Ayumi Takano, Sinan Güleryüz ve Burak Arslan’ın yanı sıra çok sayıda hayvan hakları temsilcisiyle hayvanseverler de katıldı. Yoğun programı nedeniyle temel atma törenine katılamayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ise mesajı okundu.

“HER KESİMİN İHTİYAÇLARINI ÇÖZMEKLE YÜKÜMLÜ HİSSEDİYORUZ”

Temel atma töreninde konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu; “Doğada tüm canlıların eşit yaşama hakkı olduğunun bilincindeyiz. Sahipsiz Hayvanlar Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezi’ni hayvan dostlarımızın bakımlarının yapılabileceği, kısırlaştırılabilecekleri, eksiklerinin tamamlanabileceği, sahiplendirilecekleri bir yer yapacağız. Beş yıl içerisinde 40 bine yakın hayvanın ihtiyaçlarını karşıladık. Yerel yönetim sadece insan değil, doğadaki tüm canlıları kapsar. Bizler bulunduğumuz bölgede her kesimin ihtiyaçlarını, sıkıntılarını çözmekle kendimizi yükümlü hissediyoruz” dedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ise; “İnsani Kalkınma Vakfı’nın kriterlerine göre gelişmişlik düzeyi olarak Türkiye’de ilk on belediye, sosyal demokrat belediyeler, bunların içinde Kadıköy de var. Kadıköy Belediye Başkanımızı ve Kadıköylüleri bize bu onuru yaşattıkları için kutluyorum” şeklinde konuştu.

HAYVANLARIN ÖZGÜRCE DOLAŞABİLECEKLERİ ALANLARI OLACAK…

Bin 970 metrekarelik alanda üç kat olarak hizmet verecek binada, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında sahipsiz hayvanların rehabilitasyonu sağlanacak. Muayene, operasyon ve acil müdahale odalarının yanı sıra hayvanların dolaşabileceği, yaklaşık bin metrekarelik yeşil alanı da olacak. Sahipsiz Hayvanlar Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezi; acil, ilkyardım gibi hızlı ve anlık müdahaleleri yapılan hayvanların barınağa sevki konusunda da ara istasyon olma özelliğine sahip. Merkezde muayene, acil müdahale, tanı ve tedavi, operasyon, kısırlaştırma, aşılama, aşılanan ve kısırlaştırılan hayvanların tanınmasını sağlamak amacıyla işaretleme, kimliklendirme, sahiplendirme ya da alındıkları ortama geri bırakılma gibi hizmetler yürütecek.

SOKAK HAYVANLARI İÇİN EĞİTİMLER DÜZENLENECEK…

Kadıköy Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezi, aynı zamanda bir eğitim merkezi olma özelliği de taşıyor. Merkezde kanun kapsamında sahipsiz hayvanlar hakkında genel bilgilendirmenin yanı sıra hayvanların yaşam hakları, sokak hayvanları için neler yapılabileceği, fiziksel ve zihinsel ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağı gibi konularda eğitimler düzenlenerek, bilinçlendirme çalışmaları da yapılacak.

Kadıköy Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezi

Kadıköy Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezi binasının temeli, hayvanseverlerle birlikte attı…

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir