Kadıköy'de cam geri dönüşümü için işbirliği
 Cenay Toprakkaya

Kadıköy’de cam geri dönüşümü için işbirliği

Kadıköy’de cam geri dönüşümü için işbirliği
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Şişecam Topluluğu, geri dönüşümde farkındalığı artırmak amacıyla hayata geçirdiği “Cam Yeniden Cam” projesi kapsamında Kadıköy Belediyesi ile işbirliği yaptı. Şişecam Topluluğu tarafından Tepe Nautilus AVM’de gerçekleştirilen ve Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu’nun da katıldığı “Cam’ın Dünyası” etkinliğinde, 7 bin 500 ziyaretçiye cam şişelerin yeniden nasıl hayat bulduğu eğlenceli ve eğitici bir şekilde aktarılırken, camın geri dönüşümüne de dikkat çekildi.

Tepe Nautilus Alışveriş Merkezi’nin geçtiğimiz hafta ev sahipliği yaptığı etkinlikte; başta çocuklar olmak üzere tüm katılımcılar cam şişelerin yeniden nasıl hayat bulduğunu deneyimleme fırsatı buldu, 2 bin 200 adet içecek dağıtıldı, 400 kg cam kırığı toplandı. Cam şişe atığının da geri dönüştürülmesi sağlanırken, AVM’de kurulan “Cam Yeniden Cam” standına gelen ziyaretçilere ikram edilen içeceklerin cam şişeleri stantta bulunan cam kumbarasına atılarak, en sağlıklı ve en çevreci ambalaj malzemesi olan camın geri dönüşümünün önemine dikkat çekildi.

Şişecam

PROJENİN DOĞAYA KATKILARI SAYMAKLA BİTMEZ…

Şişecam Topluluğu’nun camın en sürdürülebilir ambalaj malzemesi olmasından hareketle 2011 yılında hayata geçirdiği “Cam Yeniden Cam” projesi kapsamında bugüne kadar 28 bin 500 konutun ısınma ve sıcak suyunu karşılayacak düzeyde enerji tasarrufu sağlandı, 244 bin otomobilin trafikten çekilmesine eşdeğer karbon salımı önlendi, önlenen karbon salımı sayesinde 20 milyon ağacın bir yılda temizlediği havaya eşdeğer bir düzeye ulaşıldı.

Cam Yeniden Cam

BİR ADET CAM ŞİŞE, 1 BİLGİSAYARI 25 DAKİKA ÇALIŞTIRIYOR…

Cam üretiminde yüzde 10 oranında cam kırığının girdi olarak kullanılması; hammaddenin yüzde 12, enerjinin yüzde 2,5 ve karbon emisyonlarının ise yüzde 5 oranında azaltılmasını sağlıyor. Hiçbir kalite kaybına uğramadan yüzde 100 geri dönüştürülebilen bir ambalaj malzeme olan cam ile 1 adet cam şişe üretmek için, girdi olarak 1 adet cam şişe atığı kullanmak yeterli oluyor. Bir adet cam şişeyi geri dönüştürerek bir bilgisayarı 25 dakika, bir televizyonu 20 dakika çalıştırmaya yetecek kadar da elektrik tasarrufu sağlanabiliyor.

Şişecam

Şişecam Topluluğu, geri dönüşümde farkındalığı artırmak amacıyla hayata geçirdiği “Cam Yeniden Cam” projesi kapsamında Kadıköy Belediyesi ile işbirliği yaptı…

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir