Beton santralleri TBMM gündeminde!
 Cenay Toprakkaya

Beton santralleri TBMM gündeminde!

Beton santralleri TBMM gündeminde!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi CHP Üyesi Mimar Ülkü Koçar, Kadıköylülerin son dönemde başlıca şikayet konuları arasında yer alan beton santrallerini TBMM gündemine taşıdı. Hazırladığı yazılı soru önergesini Meclis toplantısında okuyan Koçar; “Kadıköy’de okulların ve konutların yakın mesafelerinde kurulan ve yüksek gürültü yapan 11 tane beton santralinin tozları, öğrencilere ve vatandaşa nefes aldırtmıyor. Okulların yakın mesafesine bir büyük santral daha yapılıyor. Buna DUR denilsin” mesajı verdi.

CHP’li Meclis Üyesi Ülkü Koçar, İBB Meclis gündemine getirdiği yazılı soru önergesinde şu ifadelere yer verdi: “Kadıköy İlçesi Merdivenköy Mahallesi’nde, Yumurtacı Abdi Bey Caddesi ile Çömlekçi Çukuru sokak arasında bulunan 1174 adanın tamamına yakın parsellerin içinde Mustafa Saffet Anadolu Lisesi’ne, Hacı Mustafa Tarman Kız Öğrenci Yurdu’na, konutlara ve çocuk yuvalarına komşu arazide beton santrali yapılma izninin İBB tarafından verilmesi ile ilgili olarak, söz konusu alanda başlamış olan kazı işlemleri nedeniyle mahalle halkının haklı tepkilerini iletmek isterim. Kadıköy’de kangren olan Fikirtepe kentsel yenilemesi gerekçesiyle yapılmış 11 adet beton santrali ile artan hava kirliliğine ilave olarak yeni bir beton santralinin, üstelik de okulların ve konutların dibinde yapılmasına izin verilmesinin sebebi nedir?

beton santralleri

40 BİN KİŞİNİN SAĞLIĞI RİSK ALTINDA…

Hollanda firması Mel 1 Gayrimenkul’e ait arazide beton santrali yapılma izninin bir yandan konut alanlarına olan yakınlığı, diğer yandan hemen yakınındaki okullar göz önünde tutulduğunda çocuklarımızın ve mahallede yaşayan insanlarımızın, beton santrali kazısının sebep olduğu 7/24 toz ve gürültü altında olmaktan mağdur olmuşken, beton santrali tamamlandığında 1 kilometre çapındaki alanı etkileyecek ve havada uçuşan partiküllerin nefes yoluyla hastalıklara sebep olmasının geri dönüşü yoktur. Sağlığımızın tehlikeye atılmasına İBB neden göz yummaktadır? Özel müülkü koçarlkiyette ve kent yaşamının ortasındaki bu alanda İBB Göztepe Metrosu için beton ihalesini alan Demirtaş firmasının ısrarla ruhsatsız çalışmaya devam etmesi nedeniyle verilen bu izin belgesinin çevredeki okullardaki çocukların ve mahallede yaşayan 40 bin kişinin sağlığı düşünülerek iptal edilmesi gereklidir.

İZNİN İPTALİ GEREKİYOR…

İmar planında sanayi alanına ayrılmamış taşınmaz üzerine beton santrali yapılmasına imar mevzuatı uyarınca olanak bulunmamasına rağmen, aynı zamanda meri planda da konut ticaret alanı üzerinde bu tesisin kurulma izni neye dayanarak verilmiştir? Kadıköy İlçe Belediyesi’nin ruhsat vermemesi ve mühürlemesine rağmen gece mühürlerin sökülerek çalışma yapılması gücü nereden alınmaktadır? Tüm bunlar bile İBB’nin verdiği iznin iptalini gerektirmektedir. Bu konuda gereken yapılacak mıdır? Beton santralleri için kamu arazilerinde kamu yararı gerekçesi ile belli sınırlarda izinler verilebilir. Bu konularda gereken hassasiyetlerin gösterilmediği  ve gereken mesafelere uyulmadığı görülmekte iken, bu izin neden verilmiştir? ÇED raporu istenmiş midir?”

Bunu paylaş:
  • 53
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir