Kadıköylülerden betonlaşmaya itiraz!
 Cenay Toprakkaya

Kadıköylülerden betonlaşmaya itiraz!

Kadıköylülerden betonlaşmaya itiraz!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Megakent İstanbul’un ana ulaşım hatları metrobüs, Marmaray ve hızlı trenin kesiştiği Söğütlüçeşme’nin gar olarak düzenlenmesine yönelik tepkiler sürüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan plan kapsamında alana yeni hızlı tren terminalinin yanı sıra ticari ve kültürel yapıların da inşa edilecek olması tepkileri beraberinde getirmiş; Kadıköy Belediyesi, ulaşım ve gar alanıyla ilgisi olmayan bölgeye yeni trafik yükü getirecek kültürel alanlar ve ticari fonksiyonların planda yer almaması gerektiğini belirtmişti.

Kadıköy Belediyesi’nin ardından Kadıköy Kent Konseyi de harekete geçerek, Toplu Taşım Gar Sahası’nın Haydarpaşa olarak kalmasını, Söğütlüçeşme İstasyonu’nun ise park alanı olarak düzenlenmesi gerektiğini vurguladı. “Toprağımızı korumak için betonlaşmaya itirazımız var” diyerek, tüm duyarlı Kadıköylüleri askıya çıkarılan planlara itiraz etmek üzere 17 Haziran 2019 Pazartesi günü saat 12.00’de Söğütlüçeşme İstasyon Parkı önünde gerçekleştirilecek olan basın açıklamasına davet eden Kadıköy Kent Konseyi, şu ifadelere yer verdi:

Söğütlüçeşme
BÖLGE BETONLAŞTIRILACAK, YEŞİL ALAN YOK EDİLECEK!

“Bakanlık tarafından yapılan yeni imar planlarıyla Söğütlüçeşme Tren İstasyonu, ‘Toplu Taşım Gar Sahası’ yapılmak isteniyor. Ticari ve kültürel yapılar inşa edilerek, hiç yapılaşma olmayan bölge betonlaştırılacak ve yeşil alan yok edilecek. Bölgeye trafik yükü getirilecek. Ayrıca, inşaat alanı nedeniyle de bölgede yapı yoğunluğu oluşacak ve bu da nüfus artışını beraberinde getirecek. Ticari alanlara büyük zarar vereceği, yeni sorunlar yaratacağı, doğal çevreye zarar vereceği aşikâr olan, ticari bir mantıkla gerçekleştirmek istenen ve hâlen askıda olan plana STK’lar, Kadıköy Kent Konseyi, Haydarpaşa Dayanışması ve tüm Kadıköylüler olarak itiraz ediyoruz.”

Kadıköy Kent Konseyi
Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir