Müjde! Kalamış Yat Limanı özelleştirme ihalesi geri çekildi
 Cenay Toprakkaya

Müjde! Kalamış Yat Limanı özelleştirme ihalesi geri çekildi

Müjde! Kalamış Yat Limanı özelleştirme ihalesi geri çekildi
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköylülere Kalamış’tan bir tatlı haber geldi. Yeşil alanı yok edecek, sahilde yapılaşmayı artıracak imar planına Kadıköy Belediyesi’nin; Kadıköy Kent Konseyi, sivil toplum kuruluşları ve duyarlı Kadıköylülerle birlikte yaptığı itirazlar sonucunda Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı özelleştirme ihalesi geri çekildi. Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, müjdeli haber sonrası yaptığı açıklamada “Kamu varlıklarını savunmaya devam edeceğiz” mesajı verdi.

Hürriyet Gazetesi’nden Jale Özgentürk’ün haberine göre, Kadıköy Belediyesi’nin yoğunluk artışı ve siluet tartışması nedeniyle açtığı yeni davalar neticesinde Özelleştirme İdaresi’nin satışa çıkardığı en değerli varlıklardan Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı ihalesi geri çekildi. Yeterli talip çıkmadığı için ertelenen özelleştirme süreci, davaların çözümlenmesini bekleyecek. Özgentürk, yazısında şu ifadelere yer verdi:

Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı

SON TEKLİF SÜRESİ DE ÖNCEKİ GÜN DOLDU…

“İhaleye girilen proje tamamen değişmiş, Kalamış Yat Limanı’nın doldurularak büyütülmesine karar verilmişti. Bilindiği gibi Kadıköy Belediyesi ise bu projeye karşı çıkmıştı. Belediyeye göre yeni plan; yapı, nüfus ve trafik yoğunluğunu arttıracak, kıyı silueti bozulacaktı. Belediyenin dava açması üzerine Koç Grubu ihaleden çekildi. Uzun bir sessizlik döneminden sonra Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı‘nın özelleştirilmesi için yeni hareket, geçen yıl Kasım ayında başladı. 16 Kasım’da yeni bir özelleştirme planı yayınlandı. Yeni sürecin gerekçesi, plan tadilatının yapılmasıydı. Özelleştirme İdaresi’nin plan tadilatı olarak planın genelini koruyan değişiklikle başlattığı yeni süreçte ilk teklif verme tarihi 15 Şubat 2018 olarak belirlenmişti. Özelleştirme İdaresi, bu tarihi daha sonra 27 Nisan 2018’e erteledi. Son teklif süresi de önceki gün doldu.”

KADIKÖY KENT KONSEYİ NÖBETTE!

Kadıköy Kent Konseyi üyeleri, Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı’ndaki kara ve deniz alanlarının yapılaşmaya açılarak özelleştirilmesini protesto etmek için her cumartesi günü Kalamış Atatürk Parkı’nda bir araya gelmiş, yat limanındaki özelleştirme kararı iptal edilene kadar nöbetlerini sürdüreceklerini dile getirmişti. Üyelere, Kadıköylüler de büyük destek vermişti.

Bunu paylaş:
  • 262
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir